Росія має технології, які дозволяють відстежувати зашифровані повідомлення у WhatsApp і Signal — NYT

Росія має технології, які дозволяють відстежувати зашифровані повідомлення у WhatsApp і Signal — NYT

Росія має технології, які дозволяють відстежувати зашифровані повідомлення у WhatsApp і Signal, а також у месенджері Telegram. Однак повідомлення про те, що російські спецслужби мають доступ до останнього з переліку існують давно. 

Про це пише The New York Times з покликанням на документи постачальників таких технологій, експертів з кібербезпеки, цифрових активістів та одну неназвану особу, яка залучена до операцій цифрового стеження у країні. 

Над розвитком таких систем працює низка маловідомих російських технологічних компаній. Багато з них належать до групи «Цитадель», яку раніше очолював олігарх Алішер Усманов, проти якого ЄС наклав санкції.

Спочатку компанії «МФІ Софт», «VAS Experts» та «Протей» створювали системи прослуховування, а потім перейшли до розробки нових систем спостереження в інтернеті.

Журналісти видання отримали сотні файлів, приблизно 40 з яких описують інструменти спостереження. Ці файли їм передала людина, що має доступ до таких документів 

Ці інструменти можуть відстежувати певні види активності в зашифрованих програмах, таких як WhatsApp, Signal і Telegram, моніторити розташування телефонів, ідентифікувати анонімних користувачів соціальних мереж і проникати в облікові записи людей.

Система відстеження від компанії «МФІ-Софт» допомагає відображати інформацію про абонентів разом зі статистичними даними їхнього інтернет-трафіку.

Ще один інструмент, розроблений «МФІ-Софт», NetBeholder, може відображати розташування двох телефонів протягом дня, щоб визначити, чи вони перетиналися один з одним. Це може свідчити про потенційну зустріч між людьми. 

Інша функція дозволяє перевірити, чи часто кілька телефонів перебувають поряд, щоб визначити, чи може людина використовувати два або більше телефонів. 

Компанія «Протей» пропонує продукти, які забезпечують перетворення голосу в текст — для перехоплених телефонних дзвінків, а також інструменти для ідентифікації «підозрілої поведінки».

Окрім самої Росії, це програмне забезпечення використовують на тимчасово окупованих територіях України. Однак компанії розробники також планують продавати свої послуги до країн Східної Європи, Центральної Азії,  Африки, Близького Сходу та Південної Америки. 

Компанії-розробники мобільних месенджерів мають мало засобів захисту від таких програм. Все тому, що вони збирають дані від провайдерів, а не самих застосунків.