Реорганізація НАБУ і кейс Ольги Комарової: що сталося?
8 травня Національне антикорупційне бюро оголосило про реорганізацію роботи Бюро. Зміни передбачають скорочення низки адміністративних посад, щоб створити 20 додаткових посад для забезпечення розслідування.
4 травня журналістка та комунікаційниця Ольга Комарова повідомила, що пройшла конкурс на посаду заступниці керівника управління зовнішніх комунікацій в Національному антикорупційного бюро України (НАБУ). На Facebook Комарова пише, що 4 травня мала розмову із заступницею керівника Бюро Поліною Лисенко.
Під час цієї розмови заступниця керівника НАБУ повідомила, що Комарова не працюватиме на посаді заступниці керівника управління зовнішніх комунікацій. Зі слів Комарової, Лисенко обґрунтувала таку позицію процесом реорганізації.
Пояснюємо, що сталося і що не так з процесом реорганізації.
Що каже Ольга Комарова?
За повідомленням Ольги Комарової, Поліна Лисенко сказала їй, що журналістку не призначать на посаду заступниці керівника управління зовнішніх комунікацій, тому у Комарової є два варіанти: її не призначить директор НАБУ без підстав; призначать, а через день звільнять, бо посаду скорочують.
Таке рішення Лисенко аргументувала реорганізацією та потребою наймати більше детективів.
«Весь цей спіч, мабуть, був спрямований на те, щоб я сама відмовилася від посади. Я цього не робитиму, хоча і розумію, що в таких умовах працювати буде нереально. Моя суб’єктивна думка: кожна нова команда придумує реорганізацію, щоб завести своїх людей. Я їй відповіла, що призначайте мене і потім звільняйте, як за законом, як за реструктуризацію», — каже журналістка у коментарі Свідомим.
Після того, як Комарова надала публічності цій справі, ані Поліна Лисенко, ані інші представники НАБУ не контактували з нею.
Хто така Поліна Лисенко?
У НАБУ Поліна Лисенко прийшла без конкурсу, адже на посаду заступника керівника його не потрібно проходити. Її призначили на посаду Заступниці Директора Національного антикорупційного бюро України 25 квітня 2023 року.
До 20 квітня 2023 року офіційно працювала головою Центру протидії дезінформації. Однак з серпня 2021 року (на посаду її призначили у квітні 2021 року — прим. ред.) ці обов'язки виконував її перший заступник Андрій Шаповалов, оскільки Лисенко перебувала у декретній відпустці.
За даними «Детектор медіа», Лисенко працювала в Національному антикорупційному бюро, Офісі Генерального прокурора та Департаменті інформаційної політики та зв’язків з громадськістю «Укрзалізниці». З 2020 року — в неурядовій організації «Офіс простих рішень та результатів», де відповідала за напрямок судової реформи.
Редакція онлайн-медіа «Свідомі» звернулася до Поліни Лисенко за коментарем, але на момент публікації матеріалу відповідь не отримали.
Реорганізація: що пропонують в Бюро?
8 травня НАБУ повідомили, що керівництво Бюро пропонує зменшити кількість керівників деяких управлінь та відділів, що дозволить створити 20 додаткових посад, які розслідуватимуть корупцію.
Ці зміни передбачають, що Управління комунікацій та зовнішніх зв'язків налічуватиме 22 посади (з них девʼять — керівники). До цього в Бюро функціонувало окремо Управління зовнішніх комунікацій (13 працівників, з них пʼять керівників) та Управління по роботі з громадськістю (19 працівників, з них вісім керівників).
Відділ забезпечення роботи директора, де працювало шість осіб, розділять на сектор забезпечення роботи директора Бюро (дві посади, одна з яких посада керівника) та трьох помічників керівника. Зменшать кількість працівників у територіальних управліннях до 12 осіб, троє з яких керівники.
Наразі територіальні управління НАБУ діють у Львові, Харкові та Одесі, однак планується створити ще одне у Дніпрі. Сьогодні кількість працівників цих управлінь налічує 21 особу, з яких шестеро — керівники.
Ці зміни набрали чинності 10 травня 2023 року. Однак станом на ранок 10 травня Ольга Комарова так і не отримала відповіді від НАБУ, що буде з її призначенням.
«У мене досі немає жодного документу, який би пояснював мій статус, що вони вирішили остаточно. Наприклад, якщо не призначають, то через які причини. Вони наче поспіхом все провели, після того, як справа набрала розголосу. Написали (повідомлення про реорганізацію НАБУ опублікували 8 травня — прим. ред.), що 4 травня анонсували зміни у Верховній Раді. У нас зустріч [з Поліною Лисенко] була о 9 годині ранку, тобто до цього часу явно не могла пройти зустріч комітету», — каже Комарова.
У відповідь на запит у Бюро Свідомим повідомили, що Ольгу Комарову не призначили на посаду, а нова структура, штатний розклад та штатний розпис НАБУ затвердженні наказом Директора від 5 травня 2023 року.
Позиція Ради громадського контролю при НАБУ
Після того, як Комарова надала розголосу цій справі, з нею зв'язався голова наглядової комісії Національного антикорупційного бюро України Марк Савчук.
«Він все у мене розпитав. Знаю, що Марк Савчук так само зв'язувався з представниками НАБУ щодо того, що вони думають з цього приводу. У них є застереження, які вони висловлюють публічно щодо того, аби НАБУ не перейшло в режим ручного керування», — каже Ольга Комарова.
Також 4 травня Рада громадського контролю при НАБУ опублікувала допис, у якому зауважили, що у розмові з керівництвом їм стало відомо, що НАБУ реорганізовує роботу Бюро.
«Це, безумовно, потрібні кадри в роботі Бюро, але тут є дві проблеми: на сайті НАБУ немає жодних дописів про реорганізацію, що триває. Тільки сьогодні, через скандал з Ольгою, стало відомо, що реорганізація планується і до того, починає впроваджуватись (через скорочення частини співробітників Бюро). Проблема друга: припустимо, що Директор справді вирішив реорганізувати роботу Бюро (має право), але у такому разі він повинен припинити конкурси на нові вакантні посади», — зауважили в Раді громадського контролю.
У Раді кажуть, що в іншому випадку керівництво НАБУ витрачає час і співробітників Бюро, і представників Ради громадського контролю, і претендентів, які проходять конкурс.
Наразі триває конкурс на іншу посаду — Головного спеціаліста відділу роботи з громадськістю та медіа Управління зовнішніх комунікацій. 20 квітня Конкурсна комісія голосувала за список кандидатів, допущених до участі у конкурсі на зайняття вакантної посади.
Не призначити Ольгу Комарову на посаду заступниці керівника управління зовнішніх комунікацій директор НАБУ може з двох причин: за станом здоров'я або через негативний висновок моніторингу способу життя. У Раді кажуть, що, за Комарову проголосували всі десять присутніх членів конкурсної комісії.
«Вимагаємо від Директора прийняти рішення, згідно з процедурами Бюро! Або надати адекватне пояснення, чому Ольга [Комарова]не може обіймати посаду заступника Керівника Управління зовнішніх комунікацій», — наголосили в Раді.
Доцільність реорганізації
У Центрі протидії корупції повідомили: щоб оцінити доцільність реорганізації НАБУ, потрібно мати детальну оцінку поточного стану справ та обґрунтування від НАБУ, у чому суть та яка мета реорганізації.
«Наразі все, що побачили про реорганізацію, — це декілька повідомлень на сторінці НАБУ. Цієї інформації недостатньо, щоб відповісти на питання суспільства. А надто коли вона зʼявляється вже після скандалу. І коли до цього скандалу про такі зміни не знали навіть у Раді громадського контролю НАБУ», — кажуть в ЦПК.
У ЦПК додали, що порядок проведення відкритих конкурсів у НАБУ передбачає, що директор може відмовити у призначенні у разі появи негативних результатів або непридатності за станом здоров’я. Також підставою може стати неправдива інформація під час співбесіди.
«Проте про ці причини у цьому кейсі не йшлось», — наголосили антикорупціонери.
«Конкурси на скорочені посади продовжувалися. На них витрачався час кандидатів, членів РГК та працівників НАБУ. А виходить і гроші платників податків, адже за кожну годину роботи персоналу Бюро платимо саме ми з вами. І це при тому, що Семен Кривонос (директор НАБУ — прим.ред.) перебуває на посаді вже два місяці. Тобто точно мав можливість розібратися і зупинити діючі конкурси на потенційно скорочені посади. Виглядає так, що всю реорганізацію намагалися провести по тихому — щоб "не заважали”», — зауважив голова правління ЦПК Віталій Шабунін у своєму блозі.
Шабунін наголосив, що прозорі відкриті конкурси мають бути для суспільства та особливо для керівників органів влади беззаперечним та непорушним правилом.
У Раді громадського контролю НАБУ наголошують, якщо реорганізація та утворення нового територіального відділення дійсно відбуваються, це має бути належним чином регламентовано та унормовано згідно з законодавством.