Пропаганда як інструмент війни: чи можливо притягнути до відповідальності російських пропагандистів?

Пропаганда як інструмент війни: чи можливо притягнути до відповідальності російських пропагандистів?

Російські пропагандисти закликають до вбивства українців та до використання ядерної зброї. Робота російських пропагандистів — це один із доказів російських злочинів. Зокрема, матеріал «Що Росії робити з Україною», який опублікували в російському пропагандистському медіа «РІА Новасті», показав наміри Росії знищити українців як національну групу. Такі матеріали є закликом до геноциду,  але чи можна притягнути журналістів до відповідальності в міжнародному суді? Під час цьогорічного Book Forum у Львові юристи, журналісти та дослідники поширення дезінформації намагалися з'ясувати це.  

Російська пропаганда в Сирії

Росія використовує пропаганду як інструмент війни не тільки в Україні. У 2015 році Росія приєдналася до війни в Сирії, після чого в англомовному медіапросторі почалася кампанія проти неурядової організації «Білі шоломи», яка надавала першу допомогу пораненим та фільмували злочини режиму Асада. Основним майданчиком для «критики» став телеканал «Russia Today». 

Фото: Getty Imagine | AFP

Емма Вінберг, що досліджувала питання поширення дезінформації проти «Білих шоломів», каже, що під час інформаційної кампанії Росія використовувала окремих західних «експертів» для формування в суспільствах західних країн думки, що в Сирії нібито немає «хороших людей». Росіяни також акцентували на негативному досвіді інтервенції США в Ірак і намагалися «тримати Захід якомога далі» від подій у Сирії. Як російська пропаганда називає українців «нацистами», представників «Білих шоломів» називали «прибічниками Аль-Каїди». Це посіяло сумніви в британських та американських урядовців щодо роботи організації. Вінберг пояснює,  що дезінформаційні кампанії підривають національні та суспільні інституції, а в умовах війни стають особливо небезпечними, адже можуть призвести до загибелі людей. 

Поняття «інформаційного алібі», яке використовують росіяни

Інформаційне алібі — один з елементів інформаційного тероризму, пояснює представник Центру протидії поширення дезінформації при РНБО Андрій Шаповал. Напередодні бомбардування пологового будинку в Маріуполі,  ракетного удару по вокзалу в Краматорську та теракту в Оленівці фахівці Центру зафіксували, як росіяни готували інформаційне підґрунтя. Це були публікації про те,  що в цих місцях нібито «будуть українські нацисти». Усі ці матеріали були штучними.

Зараз представники Центру проводять консультації з експертами з права та  юристами щодо доцільності використання цього терміну, щоб згодом включити його в українське право, а після, можливо, й у міжнародне.

Для використання даних про синтетичність інформації у суді необхідно напрацювати механізм цифрових експертиз, які б доводили чи спростовували штучність інформації. Такі експертизи може робити як штучний інтелект,  так і машинне навчання. 

Чи можливо довести зв'язок між пропагандою та воєнними злочинами?

Правник і професор права в Університетському коледжі Лондона Філіп Сендс пояснює, що міжнародне право дозволяє притягнути особу до відповідальності за її висловлювання. Наприклад, під час Нюрнберзького процесу німецького пропагандиста Юліуса Штрайхера визнали винним у злочинах проти людства, перш за все, за розпалювання міжнаціональної ворожнечі, антисемітську пропаганду і заклики до геноциду, що вилилися в переслідування євреїв. Штрайхер видавав матеріали із закликами до геноциду та безпосередньо брав участь в цьому. 

Фото: Antonio Zazuata Olmos (Courtesy Image)

Сендс пояснює, що аби притягнути пропагандиста до відповідальності,  прокурору потрібно довести, що людина не просто поширювала інформацію,  а точно знала, що це призведе до трагедії. 

У випадку з пологовим будинком у Маріуполі прокурору потрібно буде довести, що умовний Кісєльов чи Сімоньян володіли інформацією про те, що їхні висловлювання призведуть до авіаудару по закладу. Цей процес не є простим, тому Україні варто зібрати максимальну кількість доказів, що висловлювання пропагандистів та дії російських військ були скоординовані.  

Прогалини у міжнародному праві

Андрій Шаповал говорить, що наразі міжнародне право не класифікує пропаганду як злочин. Відповідно пропагандистів неможливо притягнути до відповідальності. На його думку, люди в інтернеті, які закликають до насильства, такі самі бойові одиниці, як і російські військові.

Фото: Tingey Injury Law Firm | Unsplash

Керівниця Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Любов Цибульська вважає, що сьогодні варто говорити про необхідність змін у правовій системі, аби можна було покарати російських пропагандистів