Правозахисники Центру прав людини Zmina зафіксували 345 випадків тортур, які здійснили росіяни проти цивільного населення
Центр прав людини Zmina представив дослідження, які стосуються випадків застосування тортур проти цивільного населення у Київській, Харківській і Херсонській областях.
Про це повідомив керівник проєктів Центру прав людини Zmina Олег Гнатюк під час пресконференції.
В межах дослідження правозахисники почали документували випадки тортур з початку повномасштабного вторгнення до березня 2023 року.
За цей час вони опитали 45 осіб Київщини, Харківщини та Херсонщини, з яких 28 людей є постраждалими, а 17 — свідками. Свідками виступили як представники місцевого самоврядування та лікарі, які надавали допомогу, так і родичі постраждалих.
Також правозахисники задокументували з відкритих джерел 300 випадків тортур. Ці випадки задокументовані відповідно до протоколу Берклі.
Усі 345 випадків тортур передали до спільної коаліційної електронної архівної бази воєнних злочинів «IDoc». До цієї бази мають доступ як українські слідчі органи, так і міжнародні механізми.
«Ми хочемо, щоб ці злочини ефективно розслідувалися, і винні були притягнуті до відповідальності. Тому ми передали 30 задокументованих випадків тортур до Департаменту протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу Генерального прокурора», — каже Гнатюк.
Також правозахисники підготували спільний звіт із Всесвітньою організацією проти тортур та Медійною ініціативою за права людини про систематичні злочини російських військ проти цивільного населення, яке надіслали Спеціальному доповідачу ООН.
Ще один спільний звіт надіслали до Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушення в Україні.
Крім цього, ще один звіт надіслали до спеціального органу при Раді з прав людини ООН.
Наразі працівники готують індивідуальні звернення, які потім передадуть у міжнародні органи, зокрема до Міжнародного кримінального суду.
«Це тільки той початок, який наша організація почала виконувати. Надалі ми будемо продовжувати виконувати цю роботу і готувати нові подання як у міжнародні механізми, так і в національні слідчі органи», — додає Гнатюк.