Один фейк — і по всій країні заворушення. Як російська пропаганда впливає на Велику Британію?

Один фейк — і по всій країні заворушення. Як російська пропаганда впливає на Велику Британію?

У липні в британському місті Саутпорт вбили трьох дівчат. Сайт Channel3 Now опублікував фейк, нібито вбивцею був 17-річний нелегальний мігрант. Цю заяву поширили радикальні угруповання та британські прихильники теорій змов. 

3 серпня люди вийшли на організовані ультраправими силами антимігрантські й антимусульманські заворушення в низці міст Великої Британії. Їхні учасники громили магазини й нападали на поліціянтів. Заворушення тривали понад тиждень.

Як російська пропаганда підбурювала антимігрантські заворушення у Великій Британії, намагалась перешкодити підтримці України та чи вдалося їй це зробити — читайте в матеріалі.

Від фейку до хвилі заворушень

29 липня 2024 року в британському Саутпорті від ножових поранень загинули три дівчинки: шестирічна Бебі, семирічна Елсі та дев’ятирічна Еліс. Окрім того, восьмеро дітей і двоє дорослих були поранені. 

У злочині поліція підозрює 17-річного британця руандійського походження Акселя Муганву Рудакубану. Суд вже провів перше засідання й обрав йому запобіжний захід. Проте 29 липня в мережі з’явився фейк, ніби вбивця — 17-річний нелегальний мігрант Алі аль Шакаті.

Одним з перших «новину» опублікував блогер і конспіролог Берні Споффорт. За кілька хвилин повідомлення підхопило фейкове видання «Channel3 Now», яке видає себе за американську інформаційну агенцію.

За даними видання «The Telegraph», YouTube-канал «Channel3 Now» запустили у 2012 році, де публікували російськомовні відео про автомобільні перегони в російському місті Іжевськ. У 2019 році канал публікував англомовні відео про Пакистан. У 2023-му сайт Channel3 Now зареєстрували під литовським доменом. IP-адреса сайту належить двом громадянам Пакистану.

У червні 2023 року Channel3 Now створив свій вебсайт, який тоді звинуватили в поширенні «клікбейту расово мотивованого характеру».

Британське Бюро розслідувальної журналістики підтверджує, що Youtube-канал «Channel 3 Now» створили 11 років тому як російський. Проте розслідувачі вважають, що поки доказів причетності Росії до фейку, який спровокував мітинги, замало. Наприклад, канал міг бути куплений пізніше і перепрофільований іншими людьми. Розслідувачі також встановили, що люди, які адмініструють створені у 2023 та 2024 роках соцмережі видання, працюють з території США та Пакистану. 

Допис «видання» в X про вбивство зібрав більше ніж 27 мільйонів переглядів. Публікацію поширили медіа та блогери. Наприклад, Томмі Робінсон — засновник руху «Ліга оборони Англії», відомий насильницькими протестами проти ісламу та мігрантів. Робінсон звинуватив уряд у тому, що він дозволив «сирійцю різати невинних дітей».

Повідомлення прокоментував також блогер Ендрю Тейт, звинувачений у торгівлі людьми та зґвалтуванні. Він опублікував відео в X, де розповів, що «нелегальний мігрант прибув до Великої Британії на човні, аби зарізати маленьких дівчаток».

Тридцятого липня на вулиці Саутпорту вийшли сотні британців і британок. Частина зібралася, щоб вшанувати пам’ять загиблих на центральній площі міста, а решта — помститися мусульманам і нелегальним мігрантам. Ультраправі закидали цеглою мечеть ісламського товариства, пошкодили будівлі навколо, напали на поліціянтів і підпалили їхній фургон. Понад 50 правоохоронців були поранені. Їх з рваними ранами, переломами, травмами голови та струсами мозку відвезли в лікарню.

Заворушення поширились на інші міста, хоча влада вкотре наголосила, що підозрюваний — британець руандійського походження. Він не сирієць і не мусульманин. У кількох містах Англії сотні ультраправих зібралися біля державних установ або в районах, де живуть мігранти. Вони погрожували іноземцям і поліціянтам, кидали в них каміння та фаєри.

Більшість протестувальників — члени ультраправих, неонацистських і радикальних груп. Фото з мітингів публікували члени фашистського угруповання «Патріотична альтернатива», нацистської групи «Британський рух» і антиісламський рух «Ліга оборони Англії». У соцмережах ультраправі звинувачують «натовпи озброєних мусульман» у погромах і нападах на «невинних британців».

У Сандерленді демонстранти підпалили автомобіль, поліцейську дільницю та консультаційне бюро, в якому містяни отримували безплатну допомогу. У Ротерхемі люди в масках увірвались в готель, щоб знайти мігрантів.

Премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер заявив, що заворушення перетворилися на «організоване насильницьке пограбування».

Моніторинговий центр про ультраправих Hope not hate встановив, що заворушення проти мігрантів координували в групах у Telegram і WhatsApp. У Telegram створили чат Southport Wake Up, де закликали приєднатися до протестів, публікували відео з нацистською символікою та адреси мечеті в Саутпорті.

З 29 липня поліціянти арештували 1 117 людей та ідентифікували ще сотні підозрюваних, повідомила Рада керівників національної поліції (NPCC). Також поліція та прокуратура висунули 677 звинувачень.

Щоб протистояти ультраправим, британці вийшли на контрпротести з гаслом «Зупиніть ультраправих: не дозвольте расистам розділити нас».

4 серпня Інститут уряду (аналітичний центр при Кабміні Британії) повідомив, що саме дезінформація в соцмережах стала передумовою заворушень.

Ілон Маск, «релігійні протистояння» та розпалювання міжетнічної ворожнечі

4 серпня власник мережі X Ілон Маск написав у відповідь на твіт акторки Ешлі Клер із відео заворушень, що «громадянська війна в Британії» нібито є неминучою.

Згодом такі повідомлення поширилися в російських Telegram-каналах. Далі Маск порівняв Британію з СРСР після того, як кількох британців заарештували за заклики до заворушень та расистські висловлювання. Історик, журналіст та дослідник британської історії Єгор Брайлян у коментарі Свідомим зазначив, що таким чином Ілон Маск підігрів антимігрантські настрої.

Брайлян зазначив, що російська пропаганда постійно намагається посилювати внутрішні конфлікти в країнах НАТО. Такий конфлікт у Великій Британії є між британцями та мігрантами.

Росія намагається розхитати британське суспільство через розпалювання міжетнічної ворожнечі. Деякі британці невдоволені, на їхню думку, надто ліберальною державною політикою уряду щодо мігрантів. Тому росіяни підтримують наратив «Навіщо нам мігранти? Треба громити їхні готелі, притулки й мечеті», говорить Брайлян.

Зокрема, тезу «Настав час розвʼязувати внутрішні питання в Британії, а не втручатися у всі конфлікти у світі» поширив у себе в Telegram-каналі пропагандист «Россия Сегодня» Володимир Корнілов. Схожі думки просуває проросійський блогер Анатолій Шарій. Він пише, що «кволий і слабкий Захід» не може розвʼязати питання нелегальної міграції.

Таким чином російська пропаганда використовує протести у Британії, аби вкотре спробувати зменшити підтримку України з боку британського уряду.

Російська пропаганда також намагається посилити «релігійне протистояння» християн проти мусульман. Одна з її тез — протистояння цивілізаційного рівня вже триває, а британський уряд нібито не може нічого вдіяти.

«Росія масштабує громадські поділи, які вже існують. Таким чином вони намагаються відвернути британців від інших тем, наприклад, від підтримки України»

— говорить дослідник британської історії.

Також Брайлян додає, що довести пряму причетність Росії до мітингів — складно. Дослідники з’ясовують зв’язки, коли вивчають повідомлення в соцмережах та зіставляють факти — кому вигідно їх поширювати. Брайлян підозрює, що росіяни знайшли ультраправі групи у Великій Британії, підказали їм об'єднати людей, дати адреси мечетей і почати заворушення.

Питання міграції у Великій Британії

У британській історії вже були масові сутички, пов’язані з мігрантами. Зокрема в Ноттінг-Гіллі 1958 року та Брікстоні 1981 року.  

Виклики, які зараз постали перед Великою Британією, також пов’язані із нелегальною міграцією. Зокрема зі спробами дістатися надувними човнами через Ла-Манш із Франції. Згідно з дослідженням Обсерваторії міграції університету Оксфорда, переважну кількість мігрантів становлять вихідці з Ірану, Іраку, Афганістану, Сирії та Албанії. Абсолютний рекорд щоденних перетинів кордону у 2024 році був зафіксований 18 червня. Тоді до Великої Британії прибули близько 900 нелегалів. Загальна кількість мігрантів у 2024 році сягнула 19 066.

Саме міграційна політика була ключовою темою в кампанії за вихід Британії з ЄС у 2015-2016 роках. Відсутність належного контролю за потоком мігрантів у ЄС створила паніку, яка зачепила і місцеве населення, і правоохоронну систему, і самих біженців. Тоді кампанія за вихід Британії апелювала аргументом, що Європейський Союз запустив у Британію неконтрольований потік мігрантів, які відбирають робочі місця.

У дослідженні для «Детектор Медіа» Єгор Брайлян пише, що у Великій Британії немає російських пропагандистських медіа, а наративи, суголосні або вигідні Кремлю, поширюють окремі люди. Одним із таких є вже двічі колишній депутат парламенту, ексведучий програми на RT Джордж Гелловей.

У своїх ефірах в мережі X Гелловей говорить, що заворушення були передбачувані через кволу позицію британської влади й зростання антагонізму в суспільстві. 7 серпня він порівняв спробу протестувальників підпалити готель для мігрантів у Ротергемі з подіями в Одесі 2 травня 2014 року. Тоді внаслідок сутичок між учасниками «Євромайдану» та руху «Антимайдан» і пожежі в Будинку профспілок загинули 48 людей.

Зокрема, британський журналіст Люк Гардінг у коментарі «Детектору медіа» розповів про основні напрями роботи російської пропаганди у Великій Британії та основні рушійні сили. «Що росіяни робили й роблять у Великій Британії — поширюють пропаганду, теорії змови та те, що вони називають альтернативними новинами, через крайніх лівих [симпатиків комунізму та СРСР — ред.] та ультраправих [представників націоналістичних партій, які критикували ЄС під час кампанії щодо Брекзиту — ред.]. Уся ідея полягає в тому, щоб дискредитувати та підірвати сучасний політичний центр. Ключові фігури — це Джордж Гелловей, Найджел Фараж. Я скажу, що Гелловей є ультраправим теоретиком змови. Він проросійський, каже, Бучі не було». 

Брайлян стверджує, що основний наслідок заворушень — це те, що британські медіа звернули увагу на проблему дезінформації. Проте залишається відкритим питання, наскільки британський уряд готовий протидіяти російському інформаційному впливу.

«Британська влада не розуміє, яким чином боротися з російським інформаційним впливом»

— говорить Брайлян.

Мер Лондона, представник Лейбористської партії Садік Хан в інтерв’ю The Guardian сказав, що має бути оновлено законодавство щодо дезінформації, яка призвела до заворушень. «Те, як працюють алгоритми, те, як мізінформація може поширюватися дуже швидко, і дезінформація… це причина для занепокоєння, ми бачили прямий наслідок цього. Я думаю, що уряд повинен дуже швидко перевірити, чи Закон про онлайн-безпеку відповідає меті», — сказав Хан. 

Один із висновків для України з расових заворушень у Великій Британії — те, що Кремль буде посилювати наявні внутрішні конфлікти в суспільствах країн НАТО. Це потрібно для зменшення підтримки України, а також маніпуляції громадською думкою цих держав в інтересах Москви.

Однак, 18 серпня видання «The Sunday Times» повідомило, що прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер звернувся до ради національної безпеки з проханням розробити план ширшої підтримки України.

За словами неназваного джерела видання, йдеться не лише про військову, а й про промислову, економічну та дипломатичну підтримку.

Також 13 серпня на сайті Офісу президента повідомлялось, що Україна та Велика Британія провели перший раунд переговорів щодо угоди про 100-річне партнерство. Зазначається, що документ базуватиметься на положеннях угоди про політичне співробітництво, вільну торгівлю і стратегічне партнерство від 2020 року та «безпекової угоди» від 2024 року, зокрема про обмін розвідданими, кібербезпекою, медичною та військовою підготовкою та оборонно-промисловим співробітництвом.

Проте, як пояснив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква, новий документ міститиме «амбітніші цілі співпраці» між Україною та Великою Британією: від безпеки до економіки, від енергетики до культури й мистецтва.