Ні російському закону: що відбувається в Сакартвело?

Ні російському закону: що відбувається в Сакартвело?

Прослухати розбір:

Що сталося?

Девʼять днів поспіль у Сакартвело тривають протести проти «закону про іноагентів». Протести проходять щодня з 15 квітня. Спочатку їх організовували неурядові організації, а з 18 квітня протести стали самоорганізованими, переважно під керівництвом молоді. 

Протестувальники збираються щовечора о 19:00 за місцевим часом біля будівлі парламенту, далі вирушають до різних державних установ, таких як Міністерство юстиції, будівлі уряду чи Верховного суду. Протести не обмежуються столицею Тбілісі, мітинги також проходять у  Батумі та Зугдіді.

Проєкт про «іноагентів» або ж про «іноземні сили» уже вдруге запропонувала керівна партія «Грузинська мрія». Минулого року партія відклала розгляд законопроєкту через масштабні протести в країні. 

Новий законопроєкт практично повністю повторює попередній. Проте формулювання «агент іноземного впливу» в ньому замінено на термін «організація, що проводить інтереси іноземної сили». Його вже ухвалили в першому читанні.

Законопроєкт зобов'язує неурядові компанії та медіа, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як організація, що представляє інтереси іноземної сили. «Грузинська мрія» наполягає, що таке законодавство необхідне для фінансової прозорості одержувачів грантів. Але активісти та опозиційні партії вважають законопроєкт проросійським.

Президентка Сакартвело Саломе Зурабішвілі заявила, що накладе вето на цей закон. Вона підтримує протестувальників.

Що кажуть в Сакартвело?

Старша дослідниця корупції в Transparency International Georgia та учасниця протестів  Кеті Шошіашвілі у коментарі «Свідомим» пояснює, що Сакартвело демонструє авторитарні тенденції протягом тривалого періоду, і спроба ухвалення цього закону минулого року є чітким індикатором цього.

Попри запевнення керівної партії про те, що цього року законопроєкт не буде знову винесений на розгляд, ми спостерігаємо продовження цієї тенденції. Це повернення збігається з роком виборів (парламентські вибори в країні заплановані на 26 жовтня — ред.) — часом, коли роль громадянського суспільства та медіа стає вирішальною у нагляді за чесними та прозорими процесами,

— пояснює вона. 

Минулого року панівна партія скасувала ухвалення закону про іноземних агентів внаслідок протестів, які чітко підкреслили, що цим законом Сакартвело стає на бік Росії, що є неприйнятним для картвельського народу.

«Фактично, протести підкреслили непохитну рішучість народу захищати інтеграцію країни до ЄС, яку ми вважаємо вирішальною та екзистенційною. Це підкреслює важливість поточних протестів проти повторного запровадження того ж російського закону під іншою назвою цього року», — каже Кеті Шошіашвілі.

Законодавчий процес у Сакартвело передбачає три слухання, як в комітеті, так і на пленарних засіданнях. Законопроєкт вже отримав схвалення під час першого комітетського та пленарного читання. Призначення другого слухання, яке, як очікується, відбудеться протягом тижня, починаючи з 29 квітня. 

22 квітня правляча партія "Грузинська мрія" оголосила про "зустрічний мітинг" на 29 квітня, на який, як вони стверджують, зберуться прихильники російського законопроєкту. Ймовірно, вони мобілізують адміністративний ресурс. Також зазначається, що олігарх Бідзіна Іванішвілі(колишній прем’єр країни, лідер «Грузинської мрії», має російське громадянство — ред.) також буде присутній,  

— каже Шошіашвілі.

За повідомленням Картвельської служби «Радіо Свобода», протягом трьох днів, 15-17 квітня, в Сакартвело заарештували близько 40 протестувальників. Серед них 24 особи представляє коаліція адвокатів з неурядових організацій. Після розмови з одним з адвокатів стало відомо, що більшість з 24 затриманих зазнали фізичного насильства, що призвело до травм і синців. Окрім того, всі вони утримувалися в СІЗО протягом 48 годин, що є максимальним терміном згідно з картвельським законодавством. Ще двох людей засудили до п’яти діб арешту, а одного протестувальника оштрафували на 2500 ларі за звинуваченнями у дрібному хуліганстві та непокорі поліції.

Особливо жорстокими були події в ніч на 16 квітня. Коли громадяни почали розходитися і повертатися додому пізно ввечері, а деякі мали намір залишитися на вулицях, спецпідрозділи несподівано почали силовий розгін. Вони побили кількох журналістів і громадян. 13 людей тоді заарештували,

— каже Кеті Шошіашвілі.

«Проти українізації»

Прем'єр-міністр Сакартвело, представник «Грузинської мрії» Іраклій Кобахідзе заявив, що законопроєкт про «іноагентів» є нібито способом запобігти «українізації» Сакартвело і є необхідною умовою для інтеграції країни в ЄС.

Якби громадські організації досягли того, чого вони активно намагалися зробити у 2020-2022 роках, а саме зміни влади шляхом революції, то сьогодні Сакартвело було б у гіршій ситуації, ніж Україна, а це означає, залишити мир і євроінтеграцію позаду,

— заявив Іраклій Кобахідзе. 

На це у Міністерстві закордонних справ України заявили, що обурені коментарями картвельського прем'єра. Дипломати закликали поважати право громадян на мирний протест і шукати вирішення ситуації шляхом конструктивного діалогу.

Як «закон про іноагентів» впливає на євроінтеграційні процеси Сакартвело?

Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ Жозеп Боррель і член Єврокомісії з політики сусідства та розширення союзу Олівер Варгеї заявили, що грузинський закон «Про прозорість іноземного впливу» не відповідає основним нормам і цінностям ЄС.

«Парламент Грузії ухвалив у першому читанні закон "Про прозорість іноземного впливу", попри неодноразові заклики Євросоюзу відмовитися від цього закону й попри масові протести. Це дуже тривожна подія, остаточне ухвалення цього закону негативно вплине на прогрес Сакартвело на шляху до ЄС. Цей закон не відповідає основним нормам і цінностям ЄС», — йдеться в спільній заяві. 

У Брюсселі вважають, що закон обмежить можливості громадянського суспільства та медіа вільно діяти, може обмежити свободу вираження думок і несправедливо піддавати остракізму організації, які приносять користь громадянам Сакартвело.

ЄС закликав владу Сакартвело утриматися від ухвалення законів, що можуть «поставити під загрозу шлях країни до ЄС, який підтримує переважна більшість грузинських громадян».

У Європейському парламенті також вважають, що документ зупинить євроінтеграцію країни. 

Представниця Німеччини Віола фон Крамон із групи «зелених» заявила, що ініціюватиме відкликання статусу кандидата у члени Євросоюзу для Сакартвело, якщо документ, що «порушує свободу громадських організацій та незалежних медіа», буде ухвалено картвельськими депутатами.

Якщо цей закон не буде відхилений, шансів на відкриття переговорів про вступ для Грузії жодних,

— заявила Крамон. 

«Радіо Свобода» пише, що за їх даними Європейський парламент готує резолюцію, у якій серед іншого зазначається, що доки «закон про іноагентів» буде чинним, ЄС не слід розпочинати переговори про вступ з Сакартвело. Однак резолюція не передбачає ні припинення фінансової допомоги Сакартвело, ні перегляду питання лібералізації візового режиму.