«Невидимі фігури» замість масової ходи. У Харкові пройшов марш у рамках ХарківПрайд-2023
2 вересня у Харкові пройшов п’ятий марш ХарківПрайду. Замість масової ходи організатори розмістили на проспекті Науки 100 фігур, пофарбованих у кольори прапора України та прапора ЛГБТК+ спільноти.
Щоб уникнути масового скупчення людей, акція почалась одночасно у чотирьох локаціях, розташованих на загальній відстані майже два кілометри від станції метро «Наукова» й до «Ботанічного саду». Марш тривав приблизно пів години: протягом цього часу активісти розміщували фігури біля дорожніх стовпів. Після завершення маршу фігури залишилися на проспекті.
Участь у заході взяли майже 100 людей. Всі учасники попередньо заповнювали форму для участі та отримували інформацію про час і локацію маршу тільки після верифікації.
«Як ЛГБТ-спільнота, в рамках ХарківПрайду ми намагаємося бути корисними й показати, що ми є, і хто ми є, і що ми лишаємося собою. Гасло цьогорічного прайду — “Гуртуємося заради перемоги”. Нашою метою було мобілізувати ЛГБТ-спільноту, щоб бути максимально корисними Україні і нагадати всім, що зараз відбувається війна», — розповіла програмна директорка ХарківПрайду Анна Шаригіна.
У серпні ХарківПрайд спільно з фондом «Волонтерська» ініціювали збір коштів на потреби 5-ї слобожанської бригади Національної гвардії України. Команда вже закупила та передала військовим обладнання для керування коптерами. Наразі продовжують збір для двох безпілотників на потреби НГУ.
За словами організаторів, «невидимі фігури» символізують ЛГБТК+ людей Харкова та всієї України, а такий формат виконує головну мету прайду — створює видимість спільноти навіть тоді, коли вона не може вийти на вулиці свого міста та заявити про свої права.
«Зокрема, це неможливість приймати рішення за партнера в критичних для життя й здоров’я ситуаціях, відвідувати у реанімації, виконувати “останню волю”. Також це відсутність права на утримання і догляд для непрацездатного партнера, неможливість успадковувати майно за законом, неможливість отримання державної підтримки після загибелі партнера та неможливість знати, якщо партнер поранений, захоплений або мертвий», — пишуть у ХарківПрайді про права, які відстоюють активісти.
Захід патрулювала поліція. Анна Шаригіна каже, що завдяки співпраці з правоохоронцями і марш, і попередні акції минули безпечно.
Події ХарківПрайду проводили від 23 серпня до 2 вересня. Серед них — квест, перформанс із одруженням військової та активістки, велотрек, благодійний фестиваль.
У 2022 році році марш організували у харківському метро.