Навчання — перший крок до відновлення: як громади визначають свої потреби у відбудові?
Війна Росії проти України зруйнувала безліч процесів життєдіяльності в громадах. Інфраструктура, взаємозв’язки мешканців, логістика, потреби бізнесу – те, що початково необхідно відновити. Та відновлення в умовах війни — це великий виклик для адміністрацій та мешканців громад. Перед початком відновлення критично важливо навчати всі категорії населення — владу, мешканців і бізнес — щоб вони отримали чітке розуміння своїх потреб і можливостей для їх задоволення.
Навчання дає знання про те, як ефективно проводити відновлення, особливо в умовах війни, коли ресурси обмежені, а ризики залишаються високими. Такий підхід забезпечує сталість та ефективність у процесі відбудови громад.
Свідомі разом з Благодійним Фондом «Право на захист» розповідають про те, як навчання в рамках проєкту «Відбудова краще, ніж було: запобігання, підготовка та захист населення шляхом відновлення сталої та екологічно чистої інфраструктури водопостачання, гігієни та санітарії» представників влади Новгород-Сіверської громади вже вплинуло на життя її мешканців та роботу адміністрації.
Як адміністрація громади вже імплементує отримані знання у процес свого відновлення
Практика показує, що навчання може змінити підходи в громадах до процесу відновлення та рішень щодо адміністрування життєдіяльності. Так, представники Новгород-Сіверської громади розповіли Свідомим, що після проходження навчання вони вже активно впроваджують отримані знання у свою роботу. Це навчання дало їм можливість адаптувати методи міжнародного досвіду до реалій громади, що сприяє більш злагодженій взаємодії між владою та мешканцями, а також посиленню стійкості громади в умовах післявоєнного відновлення.
Завідувачка сектору з питань цивільного захисту, оборонної та мобілізаційної роботи Новгород-Сіверської громади Марина Нелюбова розповідає, що головною потребою, з якою вони підходили до навчання, було питання визначення ризиків у громаді та їх картографування. Громада неодноразово проходила різні тренінги, адже для прикордонної з Росією території, постраждалої від окупації та воєнних дій, це необхідна річ.
Ці тренінги надають нам знання як керувати ризиками, що можуть виникати на території громади. Це — техногенні ризики, природні (зсуви, повені, зливи, буревії), що також створюють загрозу життю та здоров’ю для населення громади. Тому потрібно вчитись, щоб передбачати можливі ризики та керувати ними, щоб розуміти їх можливі масштаби та мінімізувати їх наслідки,
— розповідає вона.
Представники адміністрації зацікавлені й в тренінгах, як надання домедичної допомоги, адже так можна освіжити власні знання і практично засвоїти їх. Для когось ці тренінги стали навіть першим навчанням з домедичної допомоги. Практика необхідна, адже це закріплення отриманих знань.
«Також було проведено і багато інших тренінгів, які є дуже корисними, потрібними та цікавими. Вважаю, що отримані знання ми всі зможемо застосувати на практиці у процесах відновлення громади. Це і робота у поліпшенні ситуації з цивільним захистом населення, обладнання та оснащення захисних споруд у громаді, розробка планів цивільного захисту, інших планів щодо життєдіяльності громади», — пояснює Марина Нелюбова.
Картографічна робота охопила розробку шляхів переміщення населення у випадку надзвичайних ситуацій та включила детальне планування маршрутів, які дозволяють забезпечити безпечне переміщення людей до місць укриття. Окрім того, під час навчання представники та тренери визначили локації захисних споруд, що відповідають сучасним вимогам безпеки, та зони розміщення служб швидкого реагування, включаючи підрозділи ДСНС, місцеві пожежно-рятувальні команди та національну поліцію, як у місті, так і на території громади. Під час навчання також аналізували як забезпечити стабільне водопостачання, що має критичне значення для життєдіяльності громади в умовах надзвичайних ситуацій. Для цього провели роботу з оновлення і вдосконалення водозабезпечення на всіх рівнях.
«Так, це робота кропітка, потребує зусиль, і допомоги не байдужих до цього людей, але потрібна громаді. Тому ми вдячні фонду та цій навчальній програмі за участь у процесі життєдіяльності громади в такі нелегкі часи», — говорить Марина Нелюбова.
Представники громади зазначають, що основними викликами для них є близькість до кордону та регулярні обстріли. Вони вказують на кілька ключових потреб, серед яких:
- необхідність підвищення готовності до надзвичайних ситуацій, таких як обстріли, пожежі та евакуація;
- підтримка населення через забезпечення базовими послугами та товарами;
- підвищення стійкості громади до кризових ситуацій.
Головна спеціалістка відділу інвестицій та комунального майна Новгород-Сіверської громади Людмила Самусь розповідає про свої особисті враження від навчання.
«Тренінг був побудований так, щоб забезпечити не лише теоретичну базу, а відпрацювати практичні навички. В процесі тренінгу я розширила знання про принцип «відбудувати краще, ніж було» та отримала навички по оцінці ризиків надзвичайних ситуацій. Також було відпрацьовано надання першої домедичної допомоги, що сприятиме спроможності ефективніше реагувати на надзвичайні ситуації. Тренінги залишили тільки позитивне враження», — говорить вона.
Знання та навички, що раніше були обмеженими, значно розширились завдяки новим методам та підходам. Тепер громада може ефективніше реагувати на надзвичайні ситуації, зокрема в умовах війни, говорить Людмила Самусь.
«Це дозволить краще готуватися до можливих надзвичайних ситуацій та ефективно їм запобігати. Для поліпшення життя в громаді ефективним буде розроблений план дій у надзвичайних ситуаціях, координація зусиль зі службами для оперативного реагування на проблеми», — пояснює представниця адміністрації громади.
Цей прогрес дозволяє не лише покращити стратегії відновлення, але й створює нові можливості для подальшої стійкості громади у майбутньому, і повністю відповідає принципу «краще ніж було».
Не тільки представники влади, або як бізнес та мешканці теж брали участь у навчанні
Навчання важливе не тільки для влади, а й для мешканців громади та бізнесу. Всі вони повинні мати знання, щоб ефективно реагувати на зміни та підтримувати розвиток громади. Влада завдяки навчанню приймає необхідні рішення, мешканці краще адаптуються до складних умов відбудови під час війни, а бізнес сприяє відновленню економіки у громаді, яка пережила воєнні дії. Тому навчання — важливий крок для відбудови громади.
Запит, з яким представники бізнесу приходили на навчання, стосувався безпекової ситуації, яка повинна бути стабільною для комфортної роботи. Це також включало створення робочих місць, сплату податків і розвиток громади відповідно до економічних вимог, говорить Катерина Темнюк, директорка приватного акціонерного товариства «Сіверське».
«Тренінги, що проходили за участю органів місцевого самоврядування та ДСНС, стали для мене корисними. Ми вивчали ризики надзвичайних ситуацій, їх попередження та ліквідації. Це було не тільки теоретичне навчання від тренерів, але й практична дискусія, де учасники могли поставити питання безпосередньо до представників ДСНС, дізнатися про ситуацію в їхньому регіоні та обговорити, як забезпечити стабільність для бізнесу. Такий підхід дозволив зрозуміти, як забезпечити безпеку та стабільність для розвитку громади та бізнесу», — розповідає Катерина Темнюк про свій досвід на навчаннях представників громади в рамках проєкту «Відбудова краще, ніж було».
Тренінг з домедичної допомоги сподобався багатьом учасникам, враховуючи й Катерину Темнюк. Практичні заняття з накладання турнікетів, покращення власних знань щодо такої допомоги, сценарії як застосовувати знання у життєвих ситуаціях справили на учасників враження. Громада, яка досі перебуває у зоні воєнних дій, повинна бути готовою до ризиків, які несе російська агресія і досі.
Для себе Катерина Темнюк відмітила ті тренінги, на яких тренери розповідали про досвід інших українських громад: «Ми говорили про тимчасово окуповані громади Донецької та Луганської областей. Так з’являлось розуміння “як могло бути у нас”». Нормативна база для відбудови, історії відбудови після інших війн — ці знання давали розуміння як можна робити відбудову, а як краще не треба. Вчитись на чужих помилках і успіхах це важливо.
Також в межах проєкту відбувались лекції про психологічну підтримку й проблему професійного вигорання. Ця інформація корисна для того, щоб краще справлятися з емоційними та психічними труднощами в умовах стресу.
«Мені особисто дуже сподобались тренінги. Вони були спрямовані на донесення інформації про надзвичайні ситуації та війну, а також на те, як краще адаптуватися до таких умов і переживати ці виклики. Ми отримали корисні поради, які допомагають людям ефективно справлятися з кризовими ситуаціями», — говорить Катерина Темнюк.
Навчання для відновлення без проблем та перешкод
Навчання влади має першочергово сприяти покращенню взаємодії між адміністрацією та мешканцями громад. Завдяки отриманню знань про сучасні підходи до комунікацій, представники влади стають відкритішими до ініціатив громадян і більш уважними до потреб населення. Це допомагає визначати пріоритети у процесі відновлення, говорить Марина Туренок, консультантка з питань цивільного захисту БФ «Право на захист».
«Як Фонд, ми використали інструменти, які навчають представників влади активно слухати мешканців, організовувати зустрічі та обговорення, щоб зрозуміти реальні потреби жителів громади, зосередилися на залученні громадян у процес прийняття рішень, щоб точніше визначити пріоритети відновлення. Зокрема, ми провели опитування серед мешканців громади, результати якого зараз активно використовуються ОМС в розробці планів та заходів з подальшого відновлення та розвитку громади», — розповідає вона.
Під час навчання громада отримує знання про міжнародний досвід у сфері реагування на надзвичайні ситуації та управління ризиками, щоб потім використати його для розробки ефективних планів дій у кризових ситуаціях. Це сприяє підвищенню рівня безпеки та стабільності для мешканців.
«Завдяки отриманій інформації на тренінгах, мешканці громади стають більш активно залученими, інформованими та спроможними реалізовувати інклюзивні рішення, що відповідають сучасним вимогам та міжнародним стандартам. Це позитивно впливає на загальний рівень життя, підвищення рівня надання безпекових послуг та добробут мешканців», — пояснює Марина Туренок.
Отримані знання неймовірно важливі для Програми забезпечення безпеки населення і території Новгород-Сіверської громади, та їх сталого відновлення після надзвичайних ситуацій на 2025-2027 роки, над якою спільно працювали представники Фонду та громади. Виконання Програми має забезпечити належний рівень безпеки населення та території громади. Програма сприятиме ефективному попередженню та реагуванню на надзвичайні ситуації техногенного й природного характеру, а також створенню умов для розвитку місцевих пожежно-рятувальних підрозділів.
Реалізація заходів Програми призведе до покращення якості життя в громаді. Мешканці отримають доступ до нових ресурсів і можливостей, що сприятиме розвитку місцевої інфраструктури, навчання, соціальних послуг та, головне, безпечного середовища. Це сприятиме підвищенню економічної активності та соціальної згуртованості,
— розповідає Марина Туренок про потенційні зміни у життєдіяльності Новгород-Сіверської громади після впровадження Програми з відновлення.
Навчання представників місцевих влад важливе тому, що вони стикаються з нестачею знань щодо принципів сталого розвитку, управління проєктами та залучення додаткового фінансування, зокрема з міжнародних джерел, розповідає Марина Туренок.
«Ми надали інформацію про міжнародні вимоги та стандарти щодо відновлення, включаючи рекомендації з проведення аналізу потреб та планування відновлення в рамках міжнародних угод. На тренінгах учасники отримали знання про різні методи ідентифікації ризиків, включаючи SWOT-аналіз, аналіз сценаріїв та карти ризиків. Це дало змогу їм системно підходити до виявлення загроз, а також дозволило підвищити розуміння й частково закрити наявну освітню потребу та надати адміністрації необхідні інструменти для успішного управління відновленням громади», — розповідає експертка про те, чому саме навчає фонд адміністрацію громади.
Навіть сам процес навчання є важливим для засвоєння інформації. Тренінги фонду є інтерактивними та базуються на практичному досвіді. Тренери використовують аналітичні дослідження, кейс-стаді та групові обговорення для глибшого розуміння теми. Під час тренінгів розглядаються різні стратегії управління ризиками, надаються практичні рекомендації для реалізації на рівні громади. Закладена мета — навчити учасників не лише теорії, але й практичним навичкам розробки та впровадження управлінських стратегій.
Під час проведення тренінгів ми також розробили практичні матеріали, які допомогли б зрозуміти, як реалізовувати проєкти відновлення та залучати для цього додаткові ресурси. Під час навчань ми наголошуємо увагу на таких аспектах, як стратегічне планування, управління ризиками, комунікаційні стратегії, а також міжнародне фінансування проєктів. Важливо, щоб представники влади розуміли, як ефективно взаємодіяти з громадою, планувати та реалізовувати проєкти, що відповідають потребам мешканців,
— розповідає Марина Туренок про те, як відбуваються тренінги представників адміністрації.
Та не тільки адміністрація громади навчалась під час тренінгів. Організатори здобували нові підходи до роботи з громадами, які пережили окупацію. Це включало розуміння місцевих контекстів, вивчення нового законодавства та успішних практик з інших регіонів. Ці знання та навички стали корисними для майбутніх проєктів, оскільки допомогли адаптувати стратегії до специфічних потреб громад, які постраждали від війни.
«Ми також отримали важливі дані про потреби населення, які допомагають нам адаптувати наші програми для покращення їхньої ефективності в майбутньому. Наш досвід дозволяє нам бути більш гнучкими та чуйними до змін у потребах громади. Саме із цим ми плануємо працювати у наступних проєктах», — говорить Марина Туренок.
Важливо, щоб громади не лише покладалися на внутрішні ресурси, а й активно шукали партнерства. Спільна робота з експертами дозволяє не лише впроваджувати сучасні підходи до відновлення, але й залучати необхідну допомогу, як матеріальну, так і інформаційну.
Таким чином, навчання стає ключовим елементом у відновленні. Завдяки тренінгам, постраждалі від війни громади отримують практичні знання та інструменти для подолання викликів і забезпечення сталого розвитку. Це дозволяє не лише оперативно реагувати на ризики, а й будувати міцну основу для майбутнього.