Надсекретна поїздка Зеленського до Вашингтону: The Washington Post написав, як США організували візит

Надсекретна поїздка Зеленського до Вашингтону: The Washington Post написав, як США організували візит

Про це американське видання повідомило з покликанням на офіційних осіб Білого дому, помічників Конгресу та інших осіб, залучених до планування поїздки президента України.

Екіпаж літака, на якому летів Зеленський, думав, що він збирає посла США в Україні та кількох високопоставлених українських чиновників, аж поки президент України не піднявся на борт.

Візит підготували «за лічені дні», про нього знала лише вузька група Білого дому та інших високопоставлених чиновників адміністрації Байдена. Щоб уникнути витоків інформації пані посол США Бріджит Брінк зустрічалася з помічниками Зеленського в Києві. Так, більшість спілкування з командою Зеленського відбувалося особисто.

Президент України протягом кількох місяців давав зрозуміти Байдену, що хоче здійснити візит до США. 11 грудня між президентами відбулася телефонна розмова, яка стала «каталізатором». Зокрема, тоді глава США повідомив, що наказав Пентагону насамперед приділити увагу ППО для України, а отже передача протиракетної батареї «Patriot» стала реальною можливістю.

14 грудня Білий дім надіслав Зеленському офіційне запрошення, він погодився через два дні. 18 грудня високопосадовці США отримали повідомлення про офіційне підтвердження поїздки Зеленського до Вашингтона.

За кілька годин до того, як Зеленський покинув Україну, видання «Punchbowl News» повідомило, що він планує поїхати до США, хоча високопосадовці сподівалися зберегти поїздку в таємниці, доки Зеленський не покине територію України. Попри виток інформації, українська сторона не скасувала візит.

Зеленського та його помічників доправили до Блер-хауса, гостьового будинку президента, навпроти Білого дому.

Конгрес не очікував, що Президент України виступить на засіданні. Тому ті конгресмени, які вже виїхали з Вашингтона на свята, вирішили повернутися до виступу.

Спікерка Палати представників Ненсі Пелосі «заклала основу для можливого візиту Зеленського» під час зустрічі зі спікером Верховної Ради Русланом Стефанчуком у Хорватії. Пелосі думала, що президент України може поїхати до Вашингтона в жовтні або листопаді, і вона підтримувала тісний контакт з радником Байдена з нацбезпеки Джейком Салліваном.

«Сама його [ Зеленського — ред.] присутність є нагадуванням про те, наскільки небезпечно нехтувати силою ідеї України», — сказав сенатор Кріс Мерфі, який був присутній на промові Зеленського в Конгресі.

Президент України провів в Сполучених Штатах 9,5 годин.

«Схоже, таємне планування виправдалося як Зеленському, так і Байдену», — пише WP.

Фото: Bill O'Leary | The Washington Post