«Ми повинні бути з українським народом»: як шотландський фонд Siobhans Trust об’єднує волонтерів з усього світу для допомоги в Україні

Author:
Ольга Ковтун
«Ми повинні бути з українським народом»: як шотландський фонд Siobhans Trust об’єднує волонтерів з усього світу для допомоги в Україні

24 лютого 2022 року новина про повномасштабну збройну агресію Росії проти України сколихнула світ. Відтоді мільйони українців стали вимушеними переселенцями як за кордоном, так і всередині країни. 

Девід Фокс-Пітт, волонтер та засновник британського благодійного фонду Siobhans Trust, стежив за новинами про Україну вдома, в Шотландії. На початку березня вирішив, що найкращий спосіб допомогти українцям зараз — це діяти і бути серед людей, які перебувають у зруйнованих російськими бомбами та артилерією містах і селищах. 

Siobhans Trust було засновано в 2020 році у пам’ять про шотландську графиню та дизайнерку Шибон Данді — шанувальницю мистецтва, яка підтримувала художників та мистецькі організації в Данді. Шотландці згадують її як жінку, що любила слухати історії молодих людей і завжди прагнула допомогти, а також вдячні їй за реставрацію місцевого замку Біркхілл (Birkhill Castle) і його саду. Там графиня влаштовувала благодійні вечори та надала прихисток сирійській сім'ї біженців. 

Відтоді Siobhans Trust прагне продовжувати її цінності, підтримуючи молодь та світові проєкти, що стосуються збереження довкілля. З 24 лютого 2022 усі благодійні внески, що надходять до фонду, спрямовують на волонтерську діяльність в Україні. 

Журналістка Ольга Ковтун поспілкувалася з волонтерами Siobhans Trust про особисту мотивацію та шлях до волонтерства, про життя в умовах війни та плани на майбутнє. 

Make Pizza, Not War 

Девід Фокс-Пітт має досвід організатора подій та кейтерингу. Він швидко зібрав всі необхідні для волонтерських цілей транспортні засоби, зокрема пересувну піч для приготування піци і трейлери з одягом та їжею для переселенців. Із командою Siobhans Trust вирушив із Шотландії до польсько-українського кордону — роздавати біженцям піцу, бургери та спагетті.

Під час волонтерства на кордоні Фокс-Пітт вирішив, що їхня діяльність могла б бути корисною й в українських містах. Створивши тимчасову штаб-квартиру у Львові, команда Siobhans Trust вирушає в подорож Україною — відвідують Харківщину, Київщину, Одещину, Кривий Ріг, Запоріжжя, Дніпро. Інтерв’ю Девід Фокс-Пітт дає з міста Іванків у Київській області, яке навесні 2022 перебувало понад місяць під окупацією. 

Волонтери активно пишуть про свій досвід та спілкування з українцями на сторінці фонду в Instagram. За словами Девіда, саме через соціальні мережі люди з різних країн дізнаються про їхню діяльність в Україні та пишуть про своє бажання долучитися. Зараз Siobhans Trust поєднує волонтерів з різних континентів —  з Європи, США, Африки, Канади. 

«Надзвичайно важливо, щоб українці бачили людей з інших країн, які приїжджають допомагати. Ми роздаємо їжу, обіймаємося, танцюємо разом. Я показую шотландські танці», — розповідає Фокс-Пітт.  

І додає, що головна місія Siobhans Trust — підіймати дух українців, зміцнювати впевненість і дарувати любов. Аби українці знали, що вони у своїй боротьбі не одні.

Команда благодійного фонду весь час потребує волонтерів та фінансів. Тих, хто може долучитися на короткий період часу, і тих, хто готовий працювати довгостроково. «Це доволі дорога операція, яка коштує грошей, і ми повинні робити так, щоб все працювало. Іноді ми можемо за день нагодувати понад 3000 тисяч осіб, — каже Девід Фокс-Пітт. 

Волонтери Siobhans Trust їздять в усі частини України, зокрема у прифронтові зони і міста, які найбільше обстрілюються і де є високий ризик ураження. Девід намагається не думати про потенційну небезпеку, інакше це буде контрпродуктивно. «Ми фокусуємося на допомозі людям. Так чи інакше, іноді з'являється страх, але ми не повинні допускати, щоб це нас зупиняло», — зазначає Фокс-Пітт. 

Багато волонтерів фонду збирається залишатися в Україні на зиму. Девід наголошує, що це важливий меседж для Путіна:

Ми не здамося, не піддамося його жорстокості та погрозам. Цей чоловік розуміє лише мову сили. Він не повинен отримати жодного клаптика землі, з ним не потрібно йти на переговори. З ним покінчено. Український народ показав неймовірну силу спротиву, показав свою сміливість, і за це ми його любимо. Саме тому ми зараз тут. Ми повинні бути з українським народом. Наша місія — Make Pizza, Not war і нам важливо бути тут до кінця

image-

Волонтер переконаний, що росіяни покинуть українські землі. Але на цьому завдання його фонду не закінчаться — Siobhans Trust готовий долучитися до відбудови України після війни, працювати для інтеграції країни в Європу та її безпеки. 

На думку чоловіка, не менш важливим є меседж для Заходу про те, що війна продовжується. Девід каже:

З часом новини про Україну перестали бути темою #1 в ранкових газетах, і люди питають, чи йде війна

Кантрі-музикантка з Нешвіллу та шотландський морський капітан — волонтери в Україні

У своєму звичному житті шотландець Том Г’юз — морський капітан. Сьогодні він волонтерить в Україні разом із Siobhans Trust. У березні Том приєднався до ініціативи Фокс-Пітта пригнати фургон з піцами до польсько-українського кордону.

Том Г’юз згадує, як на початку березня йому зателефонував Гаррі, близький друг та син Шибон Данді: «Спитав, чи можу я приїхати і допомогти, тому що багато людей у безвихідній ситуації. Я вирушив до кордону, де ми працювали протягом двох місяців. Потім подумали, що могли б робити те саме безпосередньо на території України». 

Спершу це були денні виїзди. Волонтери зрозуміли, що це дає результат — їм вдавалося розвеселити людей, які втратили свій дім, подарувати їм тепло та бути моральною опорою. У Львові Siobhans Trust придбали додаткові вантажівки, почали заводити нові зв’язки та розширювати свою діяльність.

Г’юз розовідає:

Україна робить величезну роботу для нас усіх. Відвернутися було б неможливим. Те, що робимо ми — дрібниці у порівнянні із боротьбою українців

Шотландець каже, що любить Україну, гостинність і теплоту людей.  «Здається, я скуштував вже п’ятсот видів борщу у різних місцях України», — каже жартома волонтер.  

За словами Тома, до 24 лютого більшість людей у Великій Британії й не підозрювали, що подібна війна може статися зараз в Європі. «Пам’ятаю, як у цей час був вдома і просто хотів щось робити. Тож коли випала нагода, одразу поїхав допомагати». Уже більш як шість місяців Г’юз в Україні і планує залишатися щонайменше до квітня 2023 року. 

Одрі МакЕльпайн — співачка та музикантка із Теннессі, США — розповідає про свій волонтерський досвід в Україні в одному з дитсадків в Дніпропетровській області, де команда Siobhans Trust знайшла тимчасовий прихисток. Протягом дня на площі міста вони пригощають місцевих піцою. 

Одрі згадує 24 лютого, коли під час концерту в Нешвілі дізналася про повномасштабне вторгнення.

 «Росіяни дійшли близько до Києва, і це виглядало, як початок Третьої світової війни. У той момент я знала, що хочу приїхати в Україну і допомогти. Бачила, що люди приєднуються до Іноземного легіону, але в мене немає військового бекграунду», — розповідає співачка. 

Після пошуків про те, як стати волонтером в Україні, МакЕльпайн вирушила до польсько-українського кордону, де приєдналася до Siobhans Trust. Волонтерка  зізнається, що іноді закриває очі і не може повірити, що все це відбувається з нею і що вона в Україні у воєнний час. Проте цей досвід здається їй цінним. Одрі каже:

Після всього, що я бачила в Україні, життя в США здається мені позбавленим сенсу. Для однієї людини втратити дім — це трагедія. В Україні зараз сотні тисяч людей на окупованих територіях і багато хто залишається у прифронтовій зоні, бо людям просто нікуди йти

Вона згадує поїздку у Харків. Поки команда готувала їжу, було чутно звуки обстрілу міста артилерією. На думку Одрі, важливо допомагати людям саме у тих місцях, де небезпека ніколи не зникає і не вистачає гуманітарної допомоги: «Ми робимо піци. І саме тут люди потребують нас найбільше. Для когось звичайна посмішка і невеличке pizza party може підняти настрій на цілий тиждень». 

Волонтерство в Україні стало для музикантки тією діяльністю, яка змусила почуватися корисною і потрібною. Вона вірить, що після війни Україна неодмінно стане глобальною суперсилою. 

Пішки з Вільнюса до Львова — щоб підтримати друзів в Україні 

Том Фрімантл — британський вчитель і друг Девіда Фокс-Пітта. У вільний час має хобі — проходити сотні кілометрів пішки в різних куточках Землі. У 2018 він фактично здійснив навколосвітню подорож, пройшовши пішки тисячі миль — у Європі, США та Середньому Сході. Загальна мета — пройти 16500 миль. У 2020 році в його планах було відвідати Україну, проте у світі спалахнула пандемія через COVID-19. До своєї ідеї Том Фрімантл повернувся через два роки, вже працюючи вчителем у Тайвані. 

Щоб зібрати мінімум 2000 фунтів, Фрімантл вирішив здійснити благодійну пішу подорож із Вільнюса до Львова. У вересні Том Фрімантл зібрав 3 тисячі фунтів для Siobhans Trust. У Києві він приєднався до фонду та відвідав зруйновані міста. Перебуваючи там, Том написав: «Найбільше війна помітна на обличчях людей, особливо дітей та літніх. Деякі діти настільки травмовані, ніби з них вичавили всю радість». 

Фрімантл переконаний, що єдиний можливий сценарій завершення війни — вигнання російської армії з території України.

Матеріал створено та опубліковано в межах проєкту «MC2C (Media City to City): Creating city-to-city media connections for local and Ukrainian diaspora audience needs». Його реалізує Львівський медіафорум у партнерстві з Thomson Media та за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.