Міністра агропромисловості України підозрюють у корупційній справі. Що сталося?
23 квітня Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура вручили підозру чинному Міністру аграрної політики та продовольства Миколі Сольському в заволодінні державною землею на 291 млн грн і спробі заволодіння землею ще на 190 млн грн.
Сольський подав у відставку з посади міністра, а суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави 75 млн грн.
Справа стосується 2017-2021 років, коли Сольський ще не був міністром. Про те, що відбувається та яка позиція міністра — читайте у розборі ситуації.
Послухати матеріал:
У чому підозрюють міністра?
Микола Сольський став міністром аграрної політики та продовольства 24 березня 2022 року, вже під час повномасштабної війни. Від 2019 він був народним депутатом партії Володимира Зеленського «Слуга народу» та головою Аграрного комітету Верховної Ради. До цього — працював юристом і володів аграрними компаніями.
За версією антикорупційних органів, злочинну оборудку у 2017-2021 роках реалізувала група з Миколи Сольського, тоді ще адвоката та власника низки сільськогосподарських компаній, посадовців Держгеокадастру та так званих кураторів цього органу.
Учасники схеми знищили документи, на підставі яких два держпідприємства зі структури Національної академії аграрних наук мали право постійного користування близько 2.5 тис. га землі на Сумщині. Оскільки документи знищили, то обласний Держгеокадастр склав акт про самовільне зайняття цих ділянок.
Ділянки передали у власність заздалегідь визначеним військовим АТО під виглядом реалізації їхнього права на безкоштовну землю. З ними домовились, що землю передадуть в оренду конкретному приватному агрохолдингу.
Прокуратура повідомляє, що учасники схеми заволоділи 1250 земельними ділянками загальною площею 2493 га, вартість яких на момент вчинення злочину становила понад 291 млн грн.
Також підозрювані намагались заволодіти 3282 га землі вартістю близько 190 млн грн, але САП та НАБУ наклали на землі арешт.
Окрім міністра, підозру вручили 12 ймовірним учасникам злочинної схеми, зокрема колишньому голові Держгеокадастру Олександру Колотіліну та заступнику міністра Сольського Маркіяну Дмитрасевичу. Слідство тривало з 2019 року.
Що міністр каже про підозру?
Микола Сольський став першим чинним міністром, який отримав підозру від антикорупційних органів, що почали працювати в Україні після Революції Гідності у 2014 році.
Міністр повідомив, що події, щодо яких НАБУ оголосило йому підозру, стосуються періоду 2017-2018 рр., тобто того часу, коли він був адвокатом і не працював ні в уряді, ні в парламенті. Але своєї провини він не визнає.
Обставини семирічної давнини стосуються спору між державними підприємствами та фізособами, зокрема військовими АТО, за землі, які були надані останнім у володіння відповідно до закону. Спори вирішуються судами, в тому числі Верховним судом, і, як мені відомо, на сьогодні ряд рішень констатують відсутність права держпідприємств на землі, які, ймовірно, має на увазі НАБУ,
— прокоментував провадження міністр.
Він написав, що «гарантує максимальну відкритість для встановлення істини», та стверджує, що серед осіб, яким передали землі, суд не знайде ні міністра, ні його родичів.
Сольський під час судового засідання сказав, що «абсолютно впевнений», що підприємства не мали й не мають права постійного користування землями, щодо яких НАБУ оголосило йому про підозру.
Микола Сольський подав заяву про відставку з посади міністра. Верховна Рада має розглянути заяву Сольського на одному з найближчих пленарних засідань. Дати засідань не оголошуються заздалегідь із міркувань безпеки під час війни.
Вищий антикорупційний суд обрав Миколі Сольському запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 24 червня з можливістю внесення застави розміром 75 млн грн.
Адвокат міністра повідомив «Суспільному», що за Сольського вже внесли заставу. Тепер Микола Сольський має не відлучатись із Києва, прибувати на вимогу правоохоронців, не спілкуватися зі свідками у справі, здати на зберігання паспорт та інші документи, носити електронний браслет. Міністрові також заборонили спілкуватися зі своїм заступником.
За даними декларації Сольського, він володіє 9% акцій у компанії «Агро-Лучки», по 18.73% у трьох компаніях — «Наташа-Агро», «Рожнівка-Агро» та Малодівицькому хлібоприймальному підприємстві, а також 0.1% в Українському аграрному холдингу. Частки у підприємствах Сольський передав в управління.
У 2023 році «Агро-Лучки» принесли міністру 16.6 млн грн дивідендів, «Наташа-Агро» — 1.7 млн гривень. Також міністр задекларував 300 тис. доларів, 226 тис. євро та понад 5.6 млн гривень грошових активів.
Міністр і його дружина володіють пʼятьма легковими автомобілями, квартирою і нежитловим приміщенням у Києві, а також трьома земельними ділянками площею понад 4 тис. м² у селі Лісники Київської області.
Можлива реорганізація українського уряду
Підозру Сольському вручили на фоні активних розмов про скорочення та оптимізацію українського уряду.
Володимир Зеленський на початку року казав про скорочення кількості міністерств для економії та акумулювання коштів на потреби війни.
На початку березня Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль під час пресконференції сказав, що уряд хочуть скоротити на третину — до 15-16 міністрів. Конкретних кроків у цьому напрямку ще не було, а всі версії про обʼєднання чи ліквідацію конкретних міністерств залишаються на рівні чуток та інсайдів.
Політична партія «Батьківщина» (третя за чисельністю в українському парламенті з показником у 8.18%) та її голова, колишня премʼєр-міністерка України Юлія Тимошенко, зареєстрували у Верховній Раді постанову, якою вимагають негайної відставки Миколи Сольського з посади міністра агрополітики. Постанову зареєстрували до того, як Сольський сам подав заяву про відставку.
Також «Батьківщина» наполягає ухвалити законопроєкт про негайний мораторій на розпродаж землі до кінця воєнного стану та пʼять років після нього. Саме коли Сольський очолював аграрний комітет парламенту, депутати запровадили ринок землі в Україні.
«Як неодноразово попереджала та застерігала Юлія Тимошенко, вся земельна реформа виявилася аферою, яку влада узаконювала вночі, за зачиненими дверима, таємно, не допускаючи до обговорення аграріїв і громадськість», — заявляє «Батьківщина».