Людяність перемагає: як українці рятують тварин та нашу екологію під час війни?

Author:
Анна Заскальна
Людяність перемагає: як українці рятують тварин та нашу екологію під час війни?

Війна не лише руйнує інфраструктуру та знищує людські життя, але й впливає на наше довкілля. Вибухи, пожежі, забруднення води та ґрунтів — всі ці фактори серйозно підривають природний баланс, внаслідок чого страждають флора та фауна. 

Воєнні дії призводять до знищення та деградації різних середовищ, таких як ліси, водно-болотні угіддя, заповідники. Тисячі домашніх улюбленців лишилися без домівок, а деякі види диких тварин опинилися під загрозою через втрату їхнього природного середовища. Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомляє про 5531 випадок негативного впливу на довкілля, а завдані збитки оцінюються у 2.562 трлн грн. 

Попри серйозні виклики, українці демонструють величезну людяність і стійкість, активно працюючи над порятунком тварин і збереженням екології.

Один із чудових прикладів задокументували у фільмі «Все має жити», представленому цьогоріч на фестивалі «Docudays». У центрі стрічки — Анна Куркуріна, харизматична спортсменка та зоозахисниця, яка використала свою популярність для допомоги пораненим і покинутим тваринам в умовах війни. У 40 років вона вирішила стати професійною важкоатлеткою та швидко досягла вершини — стала триразовою чемпіонкою світу. Її історія показує, як особисте покликання та відданість можуть принести реальну користь у важкі часи. Анна Куркуріна з її досягненнями в спорті та працею у зоозахисті доводить, що кожен акт гуманності має величезне значення.

Історії порятунку тварин під час війни розповідає й інший документальний фільм — «Ми, наші улюбленці та війна», створений тревел-блогером і журналістом Антоном Птушкіним. Стрічку можна подивитися онлайн. Головні герої фільму — це не тільки коти, собаки, ведмеді, леви, лемури, але й люди, що їх рятують, ризикуючи своїм життям. У стрічці залучено багато іноземців, для яких героїзм українців під час порятунку тварин став справжнім відкриттям.

На фестивалях також можна побачити кіноальманах «Війна очима тварин» — це збірка коротких фільмів-новел. В одній зі стрічок під назвою «Орел» головну роль зіграв оскароносний актор Шон Пенн. Ці історії показують війну очима тварин, які виявилися ще більш незахищеними, ніж люди. У кожній із них людина та тварина опиняються поруч і залежать одне від одного, щоб вижити.

Ініціативою з підтримки екології, що надихає, під час повномасштабної війни є «Сади Перемоги». Це всеукраїнська кампанія, спрямована на ефективне використання доступних земельних ділянок і спрямування всіх ресурсів для вирощування харчових продуктів задля недопущення продовольчої кризи в Україні. У різних куточках країни громади засаджують поля, галявини та створюють зелені осередки у містах. 

Важливо, щоб під час війни не зупинялися й екологічні акції. Зокрема, щодо збору сміття. Так, зоозахисна організація «UAnimals» проводить Всеукраїнські марші прибирання. Волонтери разом з усіма небайдужими людьми збираються об’єднуються для прибирання у національних парках і заповідниках. Для прибирання обирають локації, які не заміновані та безпечні. Наразі неможливо організувати подібні акції в окупованих заповідниках чи локаціях, які близькі до фронту. Проте це можливо робити на інших територіях, які страждають від забруднення. 

В організації «Let’s do it Ukraine» кажуть, що протидіяти екоциду — злочинам проти довкілля — може кожен.

«Для цього необхідно приєднуватися до екологічного життя та ставати на шлях до сталого розвитку. Маленькі кроки можуть мати великий вплив. Наприклад, ви можете зменшити навантаження на сміттєзвалища, користуючись багаторазовими речами (екочашки, шопери, багаторазовий посуд тощо). Також знайдіть пункт прийому вторинної сировини у своєму районі, користуючись recyclingpoints.org і почніть сортувати сировину, яку можна здати на переробку поруч із будинком».

В умовах повномасштабної війни волонтери, екологічні організації та місцеві громади мобілізуються для надання допомоги постраждалим тваринам, відновлення довкілля та боротьби з екологічними наслідками російського вторгнення. Їхні зусилля є прикладом того, як навіть у найтяжчі часи людяність може перемагати. Українці — неймовірні.