Для так званої «відбудови» Маріуполя росіяни залучають вихідців із країн Центральної Азії

Для так званої «відбудови» Маріуполя росіяни залучають вихідців із країн Центральної Азії

Для відбудови тимчасово окупованого Маріуполя, російська влада залучає вихідців з Узбекистану, Туркменістану, Казахстану та Киргизстану. 

Про це йдеться у матеріалі «Дзеркала тижня». У своєму тексті вони покликаються на радника мера Маріуполя Петра Андрющенка, який активно висвітлює ситуацію в тимчасово окупованому місті, президента «Маріупольського телебачення» Миколи Осиченка та мера міста Вадима Бойка.   

У самій Росії людей з цих країн зневажливо називають «новими росіянами», бо за певний час після переїзду вони отримують російське громадянство. Також росіяни закріпили за цими людьми зневажливе кліше «гастарбайтерів» (саме слово з німецької означає «іноземця, який  перебуває в країні за строковим трудовим наймом». Ще одним значенням є «людина, яка виконує низькокваліфіковану важку та брудну роботу за малі гроші і не має жодних громадянських прав» — прим.ред). Багато таких іммігрантів працює на будівництві.

У Росії через ксенофобські погляди цих людей «не надто люблять». 

За даними радника мера Петра Андрющенка, станом на травень 2023 року до Маріуполя переїхали жити 40-50 тисяч вихідців з країн Центральної Азії. Вони працюють на будівництві та перевозять до міста свої родини. 

Андрющенко припускає, що ця цифра може зрости до щонайменше 80 тисяч. 

Таким чином Росія хоче закріпитися на окупованих територіях та приховати власні воєнні злочини, а також асимілювати Маріуполь. 

За даними радника мера Маріуполя, у Росії вже розіграли 40 підрядів на забудову в місті та визначили, де вона відбуватиметься. Тому кількість робітників із Росії буде збільшуватися. 

Для того, щоб робітники переїжджали до зруйнованого міста їм пропонують значно вищі ніж в самій Росії зарплати. 

За словами Андрющенка, мінімальна заробітна плата для росіян у Маріуполі становить 150 тисяч рублів (1813, 50 доларів США), а середня — 230 тисяч рублів (2780, 70 доларів США). Водночас українці в окуваному Маріуполі утримують 30 тисяч рублів (362, 70 доларів США). 

Микола Осиченко каже, що така фінансова нерівність пропонує зверхнє ставлення вихідців з Центральної Азії до українців у місті, бо вони на межі виживання. У місті високий рівень безробіття і є проблеми з соціальними виплатами, високі ціни в магазинах.

Крім цього, Росія пропонує пільгову іпотеку на придбання житла на тимчасово окупованих територіях України. Поки що це житло не збудоване, тому росіян розселяють у квартири тих жителів міста, які виїхали. Для цього ці квартири визнали такими, що нібито не мають власників. У ці квартири, ймовірно, засиляють і російських військових. 

Загалом автор матеріалу підсумовує, що переселяючи до тимчасово окупованого Маріуполя громадян РФ, Росія хоче вирішити два питання: 

▪️перше —змінити етнічний склад населення окупованих територій, щоб там переважали росіяни, а не українці (подібну практику застосували в СРСР після Голодомору та Другої світової війни — прим.ред);

▪️друге — розв'язати проблему мігрантської кризи в самій Росії.

Фото: Evgeniy Maloletka