Як зібрати особисту аптечку, зважаючи на те, що в країні війна?

Автори:
Бережи себе, інструкторська команда PULSE
Як зібрати особисту аптечку, зважаючи на те, що в країні війна?

На початку повномасштабного вторгнення було складно купити більшість комплектуючих елементів для аптечки в Україні. Зараз ринкова ситуація стабілізувалася — якісні елементи є у вільному продажі. Але важливо класти у свою аптечку тільки те, чим ви вмієте користуватися, та вміти відрізняти підробки. Про цивільну аптечку розповідає інструкторська команда PULSE.

Допис створено у співпраці з платформою «Бережи себе».

Що має бути в аптечці?

Для однієї цивільної особи такий набір може вважатися максимально повним (на основі комплектації американської військової індивідуальної аптечки — IFAK*):

1. Турнікет, яким ви вмієте користуватись — 1 шт.

2. Маркер для фіксації часу накладання турнікету та інших записів на постраждалому/ій;

3. Гемостатичний бинт, що складений гармошкою — 1 шт.

4. Компресійний бинт, що складений гармошкою — 1 шт.

5. Бандаж із тиснучим аплікатором (ізраїльський бандаж) — 1 шт.

6. Оклюзійна наліпка подвійна вентильована — 1 пара.

7. Невеликий армований скотч для фіксації всього до всього (і додаткової фіксації оклюзійної наліпки) — 1 шт.

8. Атравматичні ножиці — 1 шт.

9. Медичні рукавички (бажано нітрилові, вони краще за латексні чи вінілові переносять контакт з оліями, пудрами, випадковими рідинами) — від 2 пар.

10. Термоковдра — 1 шт.

11. Гідрогелева пов’язка — 1 шт.

12. Щиток для ока — 1 шт.

13. Термопакет — 1 шт.

*Цей перелік не містить таблетованих препаратів, бо радити приймати ті чи інші препарати не варто. Як і довіряти такій пораді.

*Військова аптечка може містити додаткові елементи, але цивільні особи без медичної освіти юридично обмежені у використанні ін’єкцій чи пігулок.  

Що з дитячого необхідно мати в такій аптечці? 

Більшість маніпуляцій при першій допомозі для дорослих і дітей збігаються, але не всі. Тому існують тренінги для допомоги дітям, які описують різницю та дають змогу рятувати дітей ефективніше. 

Наприклад, дитяча реанімація відрізнятиметься послідовністю дій, а деякі турнікети складніше (чи взагалі неможливо) накласти дітям до чотирьох років. Тому швидкої відповіді на це питання немає. 

У сімейну аптечку краще обирати такі засоби, які будуть за своїми розмірами та принципом дії підходити для використання на дитині. Це також стосується турнікетів і масок для реанімації.

Я пересуваюсь містом постійно і надзвичайна ситуація може застати мене будь-де. Що з ліків та медичних засобів мені може стати в пригоді? Чи потрібно взагалі щось носити з собою?

Мінімумом до початку повномасштабного вторгнення можна було вважати мобільний телефон для виклику швидкої та медичні рукавички для захисту себе як рятувальника/ці. Зараз мінімум збільшився до «невелика аптечка поруч щодня».

Гаразд, у мене є ця аптечка. Чи є якась особливість у тому, як надавати домедичну допомогу під час бойових дій?

З медичної точки зору неважливо, що спричинило кровотечу з кінцівки — ворожа ракета чи випадкове ДТП. Тому особливості стосуються скоріше правил на кшталт «не чіпай чужу зброю, якщо ти цивільна особа» та правил безпеки загалом. 

Про загальну послідовність дій та певні особливості можна дізнатися на курсі Перша домедична допомога в умовах війни на платформі Prometheus. Проте найкраще надання допомоги цивільною особою в зоні бойових дій — це покинути зону бойових дій до того, як вам або людям навколо може знадобитись допомога.