Ви чоловік і хочете профілактично обстежитись: ось що вам варто знати. Частина друга

Автор:
Наталія Бушковська
Ви чоловік і хочете профілактично обстежитись: ось що вам варто знати. Частина друга


У попередньому матеріалі з циклу про чоловіче здоров’я ми описували, які профілактичні огляди потрібні чоловікам віком 18-39 років. У цьому матеріалі зосередимось на старшій віковій групі. Зокрема, поговоримо, які рекомендації існують для чоловіків від 40 років і старше.

Перевірка тиску

Якщо вам 40 років і ви не маєте підвищеного тиску, то профілактичну перевірку варто проходити щороку. Проте перевірку потрібно робити частіше, якщо у вас є фактори ризику, а саме:

  • діабет;
  • надмірна вага;
  • хвороби серцево-судинної системи.

Якщо ви маєте вищий за норму тиск, моніторити його треба вже частіше. З якою регулярністю — визначить лікар/ка з урахуванням вашого самопочуття.

Перевірка холестерину

Якщо не маєте ризиків коронарної хвороби серця, слід починати перевіряти свій холестерин у віці 45 років.

У разі, якщо ризики коронарної хвороби серця існують — моніторити з 20 років.

Серед ризиків розвитку коронарної хвороби серця:

  • надмірна вага;
  • низька фізична активність;
  • нездорове харчування та куріння;
  • випадки інфарктів та інсультів у родині у відносно ранньому віці (50 років або раніше).

Скринінг на колоректальний рак (рак прямої та товстої кишки)

Є рекомендації робити такий скринінг із 50 років. Проте Центр із контролю та профілактики захворювань США радить розпочинати перевірку вже з 45 років. Якщо ви в зоні ризику (наприклад, у родині були випадки колоректального раку), вам можуть призначити регулярне обстеження раніше. Чоловікам старше 75 років варто обговорити доцільність такого скринінгу з лікарем/кою.

Рекомендації, як часто робити скринінг на колоректальний рак, різняться: переважно, радять перевірятися кожні 5-10 років.

Перевірка на остеопороз

Є міт, що на остеопороз варто перевірятись лише жінкам. Це не так. Остеопороз — це стан, за якого кістки стають крихкими та можуть легко ламатися. Таке дійсно частіше стається із жінками. Але й чоловіки страждають на остеопороз — часто це пов’язують із низьким рівнем тестостерону.

Тож чоловікам віком від 50 років радять обговорити з лікарями скринінг на щільність кісткової тканини (денситометрія). 

Перевірка на діабет другого типу

Якщо є 45 років, лікар/ка може порадити проходити перевірку на діабет щотри роки. Якщо маєте надмірну вагу, перевірку можуть рекомендувати робити частіше.

Тест на рак простати

Певний час існувала думка, що всім чоловікам віком від 50 років варто перевірятись на рак простати. Однак ефективність цього методу не доведена. Якщо у вас у родині були випадки раку простати, можете обговорити з лікарем доцільність скринінгу, починаючи з 45 років. 

Перевірка на аневризму аорти черевної порожнини

Якщо вам 65–75 років, ви курите або курили, вам може знадобитись перевірка на аневризму аорти черевної порожнини — це набряк певної ділянки артерії, яка постачає кров до черевної порожнини, ділянки тазу та ніг. 

За допомогою своєчасного ультразвукового обстеження можна виявити аневризму, яка ризикує розірватися. Якщо не провести операцію в перші хвилини після розриву, людина помирає. Як часто необхідно робити цей тест, залежить від розміру аневризми аорти.

Скринінг на рак легенів

Чоловікам 50–80 років, які курять або кинули курити протягом останніх 15 років, варто проходити це обстеження щороку. Воно допоможе вчасно виявити можливий рак легенів.