В Ірландії чоловік напав із ножем на людей біля школи. Після цього у столиці спалахнули антимігрантські протести. Що відбувається?

В Ірландії чоловік напав із ножем на людей біля школи. Після цього у столиці спалахнули антимігрантські протести. Що відбувається?

В Ірландії спалахнули протести після того, як у Дубліні, столиці країни, чоловік напав із ножем на перехожих.

Про це повідомляє поліція Дубліна.

Невідомий чоловік напав із ножем на людей поблизу школи в Дубліні. Пʼять людей отримали поранення, серед них — три дитини.

Наразі поліція затримала чоловіка 50 років, який є ймовірним нападником.

«На цьому ранньому етапі розслідування Національна поліція залишається відкритою до всіх версій», — йдеться у заяві.

Представник поліції Ліам Джераті під час пресконференції повідомив, що, хоча розслідування ще на ранній стадії, поліція впевнена, що напад не був терористичним актом.

Протести, що обернулися в антимігрантську акцію

Пізніше зʼявилася інформація про те, що в центрі Дубліна починають збиратися на протест.

Нам стало відомо, що сьогодні ввечері в південному центрі Дубліна відбудеться громадське зібрання,

— проінформувала поліція. 

Натовп, який зібрався на демонстрацію, вигукував антимігрантські гасла. Учасники тримали в руках плакати з написом «Життя ірландців мають значення» (Irish lives matter), а також скандували гасла: «Геть їх [мігрантів]».

Навколо будівлі ірландського парламенту, Ленстер-хаусу, встановили поліцейський кордон, а на сусідню вулицю Графтон-стріт прибули офіцери підрозділу кінної підтримки поліції Ірландії.

Ми маємо справу з цілковито божевільним хуліганським угрупуванням, керованим ультраправою ідеологією, а потім ця деструктивна тенденція вдається до серйозного насильства,

  — заявив комісар поліції Дрю Гарріс.  

Під час демонстрацій було пошкоджено 11 автомобілів поліції, підпалено три автобуси й трамвай. Невідомі також пограбували 13 магазинів.

До охорони порядку долучили понад 400 поліціянтів. Під час заворушень затримали 34 людини.

«Такого ми давно не бачили, десятки років, але очевидно, що люди радикалізувалися через соціальні мережі та інтернет», — прокоментував Гарріс.

Реакція всередині країни

У соціальних мережах, таких як Х та TikTok, зʼявилися сотні відео з місця подій. Користувачі були «шоковані» радикалізацією Ірландії.  

«Це та мультикультурна Ірландія, про яку вам розповідали», — іронічно підписують відео користувачі. 

На протести також відреагував Премʼєр-міністр Ірландії Лео Варадкар.

Ті, хто брав у цьому участь, зганьбили Дублін, зганьбили Ірландію, зганьбили свої сім'ї та себе,

— сказав премʼєр на пресконференції.

Він додав, що уряд вдасться до негайних заходів посилення законодавства проти ненависті.

Як країна ми повинні повернути собі Ірландію. Ми повинні відібрати її у боягузів, які ховаються за масками та намагаються залякати нас своїм насильством,

— заявив премʼєр Ірландії.

Міністерка юстиції Ірландії Хелен МакЕнті назвала події «неприпустимими».

Не можна дозволити бандитським і маніпулятивним елементам використовувати жахливу трагедію, щоб сіяти хаос,

— заявила МакЕнті.

Віцепрем'єр-міністр Ірландії Міхал Мартін розкритикував інтернет-коментаторів за «фактично розпалювання ненависті» після нападу з ножем на Парнелл-сквер.

Він назвав коментарі, зроблені деякими людьми в Інтернеті, «ганебними». Зокрема, йдеться про Конора Макгрегора, майстра змішаних бойових мистецтв.

Ірландія, ми у війні. Що й посієш, те й пожнеш,

  — написав Макгрегор, який критикує владу за реакцію на події в Ірландії.   

Протести в Ірландії

Тема протестів щодо біженців в Ірландії не нова. У листопаді 2022 року в кількох місцях країни пройшли протести. Це сталося після того, як Департамент у справах дітей, рівності, інвалідності, інтеграції та молоді облаштував притулки для біженців, намагаючись розмістити 65 тисяч людей упродовж року.

Мітингарі виступали проти дискримінації біженців щодо того, кого саме впускати в країну, а також відсутності інформування місцевих жителів щодо нових шелтерів.

Демонстранти також були занепокоєні через можливе зростання злочинності через наплив біженців.

Однак помічник комісара поліції Анжела Вілліс повідомила, що відвідуваність і частота протестів «сягнула свого апогею» в березні 2023 року.

Серед вимог учасників протестів:

  • більше інформації про притулки для місцевих жителів;
  • рівність у розміщенні біженців; 
  • переміщення біженців всередині країни для боротьби з перенаселенням або депортація їх з країни.

На мігрантську кризу вплинула також повномасштабна війна Росії проти України у 2022 році. До середини листопада 2022 року в Ірландію прибуло понад 58 тисяч українців.

Серед учасників протестів ультрапаві партії «Ірландська партія свободи», «Ірландія понад усе» та «Національна партія», а також рухи «Комітет протесту проти Східного муру» та «Маллінгер каже "ні"!».