Свідомі: хто стоїть за медіа і створює його
16 листопада онлайн-медіа «Свідомі» святкують свій четвертий день народження. За цей час редакція змінювалася кілька мільйонів разів і зростала від однієї людини до 26. Медіа пройшло шлях від того, коли одна людина відповідала за кілька напрямків роботи, до наявності власної фандрайзерки.
Наразі в команді Свідомих працює 26 людей, які горять своєю роботою та розвивають незалежну журналістику: СЕО, головна редакторка, менеджерка спільноти, керівниця відділу спецпроєктів, п’ять журналістів і журналісток та чотири редактор(к)и новин, п’ять літредакторок, три дизайнерки і дизайнер, бухгалтерка, фандрайзерка та дві перекладачки.
Познайомимось ближче!
Здається, що Настю представляти не потрібно, адже вона є засновницею та обличчям Свідомих. Саме вона будує бренд класного медіа, яке працює за стандартами та з цінностями. Раніше Настя ці новини розповідала подругам, а сьогодні нас читає 165 тисяч читачів і в команді вже 26 людей. Настя вміє нас об’єднати, змотивувати та надихнути — це і є лідерство.
Юля — уособлення ідеальної головної редакторки. У певній мірі, Юля феномен у журналістській кар‘єрі, оскільки за рік виросла від аналітикині до керівниці редакції. Для неї важлива дисципліна та вчасність — саме тому вона «клей», який тримає роботу редакції вкупі. Ще Юля не довіряє перукарям, а тому стриже себе сама. Її мама каже, що так вона «обрізає собі життя», але ми думаємо, що «обрізає» Юлі життя робота без світла та під вибухи.
Настя слідкує за Свідомими від самого початку (сподіваємося, лише за медіа, а не знає наші адреси). Тому Настя погодилася стати менеджеркою спільноти, до того ж вона вважає, що люди — натхнення, а її віра в незалежну журналістику не згасає. Якщо запитаєте у друзів Насті, що про неї важливо знати, однозначно скажуть, що вона фанатка своєї роботи. Підтверджуємо!
Оля в Свідомих лише чотири місяці, але за цей час ми встигли засвітитися на Київському тижні критики, поспівпрацювати з Інститутом миру і війни та проєктом МЗС, а також отримали кілька колонок від людей, яких ви любите. Бути дотичної до журналістики — це новорічне побажання Олі, а Свідомі втілююють її мрію. Також вона має свій подкаст «Gap Year». Раніше Оля страждала, що медіа — це не її, але перечитайте перше речення.
Катю ми називаємо Руденькою, бо вона руденька, а в нас багато Кать. Ця Катя з нами вже два роки. Каже, що редагування — ідеальна робота, бо так вона може робити тексти приємними для читачів. Також Руденька верстає великі матеріали на сайті, хоча називає це «прикрасити текст». Катя багато читає українських авторів і вже пообіцяла нам колонку про це.
Орест в команді керує відділом дизайну, а ще вчиться на MSc in Marketing Management в UCU Business School та створює книжкові обкладинки у видавництві «Наш Формат». Але це таке — Орест має корженя Віскі, з яким почав професійно займатись фрістайлом. Якби йому хтось про це сказав ще рік тому, то Орест навіть здивувався б, звідки у нього може бути пес. За окремий донат попросимо надіслати вам відео з Віскі!
Сашу ми називаємо феєм, бо він завжди «розрулить» проблему, навіть якщо це не з його сфери обов’язків. Зараз Саша навчається в Central European University і проводить зуми для команди, щоб всі розібралися в зовнішній політиці. Саша за будь-який двіж, якщо це допоможе знищити ворога: зробити текст за ніч, написати щось англійською, зібрати всі події за сім місяців повномасштабної війни.
Настя з нами вже близько року. Вчилася в Польщі на журналістиці, але до нас прийшла як літредакторка, яка хотіла писати час від часу. Спочатку це були аналітичні матеріали про олігархів та реформу поліції, сьогодні — це репортажі про деокупацію. З початком повномасштабної війни Настя вирішили боротися з росіянами не лише інформаційно, тому скоро приєднається до ЗСУ.
Настя читає такі ж книжки, як і Валерій Залужний (за донат кине вам список). А це вже, знаєте, хороша причина просити підвищення зарплати на мільйон відсотків. Настя — ідеальна працівниця, бо завжди погоджується на теми. Навіть якщо не розбирається і каже про це, все одно бере, копирсається в інформації, а потім видає якісний матеріал.
Аня обожнює розбиратися, а що там на Близькому Сході і в Африці, чи що відбувається з економікою і коли там вже в Росії буде дефолт — це її улюблений серіал. Паралельно вона працює в Європарламенті, а тому інколи записує нам голосові і жаліється на виступи, де захищають російських лібералів, або розпитує європейців про міти й негативні думки про Україну, щоб ми їх розвінчували.
Андріана залишилася в нас після університетської практики. Ми часто хантимо студентів і студенток (і оплачуємо їм роботу), які приходять до нас на практику, бо вони супер (як доказ, троє редакторів стрічки теж залишилися після практики). Андріана має особливий дар, бо після стрічки новин, мільйонів правок до тексту, відрядження чи планерок, завжди спокійна і посміхається.
Рік тому Марта прийшла до нас як літредакторка (так, у нас багато історій про те, як головна редакторка забирає редакторок у журналістику). Зараз вона пише новини, оскільки це дозволяє їй розповідати правду і єднати людей довкола ідеї та цінностей. Марта також цікавиться освітою, правами людей, молодіжними організаціями та соціальними ініціативами. Але головне — Марта має домашнього їжачка!
24 лютого Анетт пройшла бойове хрещення в професію як практикантка. У професії Анетт подобається те, що кожного разу є нагода пройти експрес-курс у різних галузях: дізнатися про політичний шлях Прем‘єр-міністерки Італії чи розібратися у видах озброєння. Анетт всім серцем любить ранкові зміни на роботі, пісні гурту «Брати Гадюкіни» та жаб. Жаби в неї всюди: брелки, брошки, купа фото, а цьогоріч навіть намалювала картину «Жаба на коні».
Саша завжди любив писати: це як спосіб для мантри — скупчення всіх думок в одне ціле. Спочатку це були аналітики, де Саша подорожував у різні століття, зараз це працює як телепорт: 15 хвилин у Верховній Раді, а потім «бац» — і вже в Білому домі. Саша любить історію, для нього це спосіб потрапити туди, де нас немає і не може бути. Каже, що Свідомі його зістарилі — став спокійнішим та більш врівноваженим (і це на стрічці, о дива!).
18 жовтня був рік, як Катя написала перше повідомлення СЕО щодо практики. У січні Катя знову постукалася до нас на практику (це не реклама практики, але у нас прикольно). Планів було багато: писати новини та аналітику, обговорювати інтерв’ю та слухати лекції від членів команди. 24 лютого практиканти отримали повідомлення: «Ви готові долучитися до написання новин?» Тоді почалася зміна, яка триває досі. Катя не може описати роботу на новинній стрічці лише словом відповідально, бо це більше про підтримку. Нашим завдання є тримати інформаційну оборони, захищати виваженість та важливість у щоденному морі подій. Працювати новинаркою — це берегти час, цінності та увагу кожного та кожної.
Яна з нами з того складу команди, який провів стратегічну сесію 22 лютого. З дитинства малювала, а зараз вчиться на графічному дизайні в Польщі. Каже, що саме дизайн змушує її почуватися комфортно. Інколи малює для медитації, інколи ми змушуємо її придумувати ілюстрації про воєнні злочини росіян. Мріє навчитися грати на барабанах і співати, а ще поїхати в Крим. Також передає, що вона з Житомира, і він існує!!!
Катро каже, що дизайн — це те, що вона вміє найкраще. Але ми бачили її інстаграм, де Катро публікує свої плівкові фотографії та світлини, на яких вона у традиційному строї (подивіться і ви: @katro_n). Катро любить нашу співпрацю з Музеєм Голодомору, адже це її тема: історія, національнисть, ідентичність, чорні і червоні кольори. Намагається творити в усьому: від співу до фотографії.
Юля передає, що працює в найкращій команді евер (чесно, так і сказала написати). Вона з нами вже вісім місяців малює різні картиночки. Каже, що саме графічний редактор дозволяє їй передавати те, що вона дізналася сама. Дизайн — це мова Юлі: дуже гарна і така, яку можна розглядати годинами.
Оля з нами лише п’ять місяців, але вже заміняє голову відділу літредагування під час її відпусток. Олі подобається робота з текстом, деколи займається копірайтингом та письмом. Як і будь-яка наша літературна редакторка, любить читати: і наші тексти, і тексти інших авторів (які ми називаємо книжками). Також Оля є громадською активісткою — є частиною команди соціального підприємства «Vbrani» та очолює студентське самоврядування на своєму факультеті.
Насті завжди було цікаво гуглити імена іноземних політиків, які раніше не чула, бо маєш знати, як правильно написати. Обожнює англійську: може годинами застрягати на вікіпедії і читати різні лінгвістичні штуки. А якщо ще на фон включить веселу музику — то полетіла душа в рай. Англомовний, звісно ж! Мріє Настя про гру на ударних, стрільбу з лука і гончарство (зводимо її якось на стрільбу, буде потім «відбивати» від нас ботів).
Саша почала працювати з нами, бо побачили тут можливість розповідати англомовній аудиторії про події в Україні. Хотілось кричати про те, що в нас відбувається, у відповідь на «глибоке занепокоєння світу». Стів Джобс казав про те, що треба любити те, що ти робиш, і робити те, що любиш. Саша любить: перекладати, підбирати потрібне слово, яке відгукнеться в багатьох, Київ, свою собаку, подорожувати і повертатись у рідний Кам'янець-Подільський, де працює в ліцеї вчителькою. Любить Свідомих, бо, за її словами, нами це все може поєднати!
Катя з нами приблизно місяць, а новини для неї — нова сфера. Прийшла до нас, бо для неї важливо, аби люди читали новини доступною і зрозумілою мовою. Вболіває ще й за українську культуру: цікавиться театром і пише художні тексти. Сама з Вінниччини та називає себе котячою мамою. А ще мріє озвучити героїню мультфільму та зіграти у виставі.
Іра давно працює з текстами, тому посада літературної редакторки лише доповнила її життя. Навчається на історичному факультетів, захоплюється етнографією та генеалогією (шукатиме нам скіфське золото, якщо не вистачатиме донатів). Пише вірші та любить мистецтво.
Евеліна у нас новенька — менше місяця в команді. Багато читає, бо саме це допомагає редагувати і спрощувати тексти й новини. Каже, що читання допомагає швидше помічати одруківки та сприймати текст. Навчається на польській філології (може, то ще й польську версію запустити?) і волонтерить.
Настя Клименко, бухгалтерка
Настя каже, що професія бухгалтера для неї — це не професія, а покликання. Вона є саме тією людиною, яка любить цифри і рахувати (брр). Ми раді, що в нашій команді є хоча б одна людина, яка любить це робити. У неї навіть хобі — розробка дашбордів в екселі та гугл-таблицях. А ще любить котиків — це у нас з нею спільне.
Христя з нами з травня, але каже, що вже достатньо пройшло часу, щоб вона хотіла вже пройдене помножити ще на 1000 (це Настя рахуватиме, звісно). Каже, що подобається допомагати крутим ініціативам (ну тут метч), особливо тим, які працюють з громадською думкою. У кризовій ситуації завжди жартує, тому відділ фінансування — суцільний стендап.
Підтримати роботу цих людей можете донатом: підписатися на Patreon, PayPal чи зробити разовий донат на банку. Усі посилання.