Серед уламків російського дрона «Ланцет» українські військові знайшли двигун чеської компанії «Models Motors»

Серед уламків російського дрона «Ланцет» українські військові знайшли двигун чеської компанії «Models Motors»


Під час виробництва російських дронів «Ланцет», ймовірно, використовують двигуни чеської компанії «Models Motors».

Фото з двигуном, який знайшли серед уламків російського безпілотника, опублікував боєць 93-ї окремої механізованої бригади Євген Черепня.

Євген Черепня у коментарі Свідомим розповів, що військові знайшли розкидані компоненти у посадці, серед них був двигун, замотаний у чорний армований скотч.

Військові зняли скотч та побачили фірму виробника — Models Motors. Двигун моделі AXI 5330/18.

Черепня додав, що для них це перша така знахідка. Він не виключає того, що серед компонентів російських дронів можуть бути деталі з інших — зокрема іноземних — компаній.

У коментарі Свідомим компанія «Models Motors» повідомила, що «ніколи не постачала двигуни для [виробництва] російської зброї». Компанія розповіла, що вже тривалий час намагається виявити шлях, як двигуни потрапили до Росії. Для цього вона залучила також чеський уряд.

«Наші двигуни експортуються по всьому світу, і через якусь третю особу чи компанію вони, очевидно, були перепродані аж до Росії», — заявили у Model Motors.

Також компанія додала, що двигун цієї моделі не виготовляється і не продається щонайменше рік. Model Motors не збирається відновлювати виробництво і продаж цього типу двигуна і в майбутньому.

Роман Стеблівський, аналітик проєкту «Trap Aggressor» громадської організації «StateWatch», розповів, що у відкритих реєстрах немає інформації про закупівлі чеських двигунів для компанії «ZALA Aero Group», яка виробляє «Ланцети» для російської армії.

Проте відомо про російську компанію «Ентеп», яка у грудні 2022 року задекларувала постачання двигуна марки AXI 5330/18 GOLD LINE V2 виробництва Model Motors.

Про це свідчить інформація у російській базі даних «Дєкларация соотвествія». Декларація відповідності — це документ у системі технічного регулювання про відповідність продукції до вимог Митного Союзу щодо стандартів безпеки.

Як зʼясували у Trap Aggressor, компанія «Ентеп», генеральним директором якої є Ігорь Наконєчний, також має магазин в Росії Aviator-RC, через який вона продає, зокрема, й електродвигуни. Серед представлених товарів є двигуни виробництва Model Motors.

Відповідно до даних бази «Export Genius», російська компанія імпортувала з Туреччини та Китаю різну електроніку для дронів фірм Hacker Motor GmbH, SCORPION PRECISION INDUSTRY (H.K.) CO., LTD., T-MOTOR, IFLIGHT. 

Усього протягом 2022-2023 років «Ентеп» імпортувала товарів на 405 тисяч доларів.

Те, що російський інтернет-магазин продає електродвигуни не означає, що ця ж компанія постачає двигуни на військові дрони. Але це свідчить про те, що росіяни можуть в обхід міжнародних санкцій імпортувати товари виробництва закордонних компаній, і продавати їх на російському ринку для потреб російської армії.

«Те, що цей магазин імпортує двигуни та продає їх в Росії, не означає, що саме він продає продукцію компанії-виробнику ланцетів. Я не побачив відкритих тендерів на підтвердження цього. Водночас це не означає, що не було закритих тендерів. Принаймні ми точно бачимо, що є російські магазини, які продають зараз на ринку продукцію цієї чеської компанії»,  — додав Роман Стеблівський.

У  липні російські журналісти повідомили про нарощення потужностей виробництва дронів типу «Ланцет», виготовленням яких займається компанія «Zala Aero». Вона входить до російського концерну «Калашніков».

Фото: @slovyanskasil | Twitter