#Руки_геть_від_УАД. Чому студенти борються за автономність академії?

#Руки_геть_від_УАД. Чому студенти борються за автономність академії?

«У той час, коли ми ризикуємо життям, а наші надбання щодня нищать московські ракети і бомби — МОН робить це власними руками?» — каже студентка третього курсу Української академії друкарства. Її alma mater планують «реорганізувати» шляхом приєднання до Львівського національного університета імені Франка. Замість підготовки до сесії, студенти хвилюються, чи існуватиме їхня академія, а тому влаштовують мирні акції проти приєднання, поки Міністерство освіти і науки не коментує ситуацію. Що відбувається з УАД і МОН, розповідаємо в матеріалі.

Що сталось?

Українська академія друкарства (далі — УАД) — єдиний галузевий заклад вищої освіти в Україні, який готує фахівців з видавництва, медійних технологій та поліграфії.

8 листопада УАД повідомила, що Міністерство освіти і науки (далі — МОН) без погодження з колективом і студентством підготувало рішення (є у розпорядженні Свідомих — ред.) про приєднання Академії до Львівського національного університету імені Франка (далі — ЛНУ). Ректор УАД Богдан Дурняк каже, що дізнався про можливе приєднання з власних джерел.

У коментарі виданню «Гал-Інфо» Дурняк розповідає, що понад 75% спеціальностей не є спорідненими з ЛНУ. Ректор зазначає, що при такому об'єднанні під скорочення може потрапити до 25% викладацького складу. Також Дурняк каже, що наразі не відомий формат імовірного приєднання, адже в ЛНУ немає інститутів — попередні схожі випадки завершились розпорошенням приєднуваних закладів.

Стаття 31 закону «Про вищу освіту» передбачає, що реорганізація чи ліквідація закладу вищої освіти не повинна порушувати права та інтереси осіб, які у ньому навчаються. 

Позиція УАД

В Академії таке розпорядження називають невмотивованим, необґрунтованим та неприпустимим під час війни. 

«Усе це було прийнято кулуарно та завуальовано. [Рішення, яке] прикривається фразами “реорганізація” і “оптимізація”, реально є освітнім мародерством», — пише Дурняк.

За словами ректора, в УАД хороша фінансова ситуація, немає проблем із зарплатами, кадрами чи позабюджетними коштами, тому потреби в такому рішенні немає. В Академії припускають, що причиною ймовірного обʼєднання може бути бажання «оптимізувати» приміщення другого корпусу УАД, збудованого у 1891 році.

Позиція ЛНУ

У відповідь на наш запит пресцентр ЛНУ імені І. Франка повідомив, що не звертався до Міністерства освіти і науки з проханням приєднати Українську академію друкарства до ЛНУ, «і в жоден інший спосіб не ініціював такого процесу». 

Станом на 10 листопада у розпорядження ЛНУ не надходило жодних документів, які б підтверджували наміри приєднати академію до Львівського університету. За словами Богдана Дурняка, ректор ЛНУ Володимир Мельник дізнався про це рішення тільки ввечері 7 листопада.

Позиція МОН

«Вважаю неприпустимим порушувати питання скорочення, об’єднання або іншої реструктуризації закладів вищої освіти до закінчення війни, тому що це долі людей… Будь-які розмови і закиди стосовно зміни в освітній мережі вважаю освітнім мародерством» — так у травні міністр Сергій Шкарлет коментував можливе реформування освіти і скорочення державних вищів.

Як коментує МОН і, зокрема, Шкарлет питання реорганізації зараз? 

Ніяк. 

9 листопада онлайн-медіа «Свідомі» надіслало інформаційний запит до Міністерства. Станом на час публікації матеріалу, відповіді ми не отримали. Так само її не отримали представники Української академії друкарства.

Позиція студентства  

«Ми не розуміємо, чому повинні об’єднуватися з іншим університетом. Ми всі вступали сюди свідомо і хочемо й далі навчатися лише в Академії. Зараз ми ризикуємо втратити бюджетні місця та відповідну освіту. Чому? Бо МОН так зручно? Це не об‘єднання, це знищення», — коментує студентка УАД Катерина Бадьора.

Дівчина стверджує, що ЛНУ не може забезпечити вузькогалузеві потреби поліграфії та дизайну книги, які є в Українській академії друкарства, і хвилюється, що не зможе стати фахівчинею з реклами та PR-комунікацій, якщо стане студенткою ЛНУ.

12 листопада на площі перед Львівською оперою відбулась мирна акція протесту студентів УАД проти розпорядження МОН. Ще одну акцію провели 14 листопада.

Позиція видавничої спільноти

Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів висловлює незгоду з такими діями Міністерства і вимагає від його керівництва відкликання відповідного подання з Кабінету Міністрів. 

В Асоціації стверджують, що «кулуарне рішення про реорганізацію головного галузевого вищого закладу освіти є неприпустимим», і потребує ретельного вивчення витоків його прийняття в умовах війни, коли видавнича галузь зазнала важких кадрових і матеріальних втрат і потребує посиленої уваги та підтримки з боку органів влади.

Матеріал створено та опубліковано в межах проєкту «MC2C (Media City to City): Creating city-to-city media connections for local and Ukrainian diaspora audience needs». Його реалізує Львівський медіафорум у партнерстві з Thomson Media та за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.