Росіяни вбили громадянина Сакартвело та затримали ще одного в окупованому Цхінвальському регіоні. Що відбувається?
Що сталося?
Російські військові вбили громадянина Сакартвело на території невизнаної Південної Осетії.
6 листопада російські війська вбили чоловіка поблизу села Кірбалі муніципалітету Горі в окупованому росіянами Цхінвальському районі. Ще одного чоловіка затримали та вивезли у невідомому напрямку.
Інформацію про це підтвердила Служба державної безпеки Сакартвело.
Міністерство внутрішніх справ Сакартвело відкрило дві кримінальні справи за статтями вбивство та викрадення (незаконне позбавлення волі). Тривають слідчі дії.
Що відомо про місце вбивства та постраждалих?
Картвельська служба «Радіо Свободи» з покликанням на представника мерії в Кірбалі Давіта Церцвадзе повідомляє, що інцидент трапився у церкві Ломіса в Горійському районі.
У 2018 році росіяни фактично обмежили доступ до церкви Ломіса в Кірбалі.
Мешканці, що живуть поблизу адміністративної лінії розмежування з Південною Осетією/Цхінвальським регіоном, втратили доступ до щонайменше дев'яти церков Картвельської православної церкви,
— йдеться у звіті Amnesty International.
Як розповіли місцеві, постраждалі Тамаз Гінтурі та Леван Дотіашвілі зайшли до церкви запалити свічку. Згодом звідти пролунали звуки стрілянини.
Гінтурі загинув від вогнепального поранення, а Дотіашвілі забрали у невідомому напрямку. 35-річний Леван Дотіашвілі, за інформацією журналістів телекомпанії «Мтаварі», нібито перебуває в окупованому СІЗО Цхінвалі.
«Мтаварі» заявила, що Гінтурі був колишнім офіцером, спецназівцем, ветераном російсько-картвельської війни 2008 року.
Вбитий Тамаз Гінтурі є братом депутата фракції «Єдиний національний рух» Горійської міської ради Ніколоза Гінтурі.
Він був на могилі своїх покійних батьків. Поставив свічку, повернувся і побачив церкву Ломіса, хотів теж туди піднятися… коли він під'їхав на машині, … в нього влучили двома кулями,
— розповідає Ніколоз Гінтурі, передає видання «Interpressnews».
«Єдиний національний рух» — правоцентристська опозиційна партія, створена Міхеїлом Саакашвілі у 2001 році. Вона виступає за вступ Сакартвело у НАТО і ЄС.У 2018 році ЄНР обʼєднався з «Цивільним альянсом для свободи», «Європейськими демократами Сакартвело», «Християнсько-консервативною партією», «Державою для народу» та іншими в опозиційну коаліцію «Сила в єдності».
Зараз опозиція має 56 зі 150 крісел у парламенті.
Реакція уряду Сакартвело, окупаційної влади Цхінвальського району та світу
Президентка країни Саломе Зурабішвілі назвала це «кричущим нападом на картвельську державність, що вкотре викриває справжню природу “брата-єдиновірця”».
Триває активна робота щодо якнайшвидшого звільнення ще одного незаконно утримуваного окупаційними військами громадянина Сакартвело,
— додав Прем'єр-міністр Сакартвело Іраклій Гарібашвілі.
Каха Каладзе, міський голова столиці Тбілісі, заявив, що окупація Південної Осетії та Абхазії, що призвела до вбивства 6 листопада, стала можливою через попередній уряд нині увʼязненого Міхеїла Саакашвілі.
Колишній Президент Сакартвело Саакашвілі також прокоментував інцидент.
Це наслідок політики співпраці та розширення … Сакартвело керують окупанти, і доки так буде, життя окремих людей і картвельська державність під ударом,
— написав Міхеїл Саакашвілі.
Він додав, що аби запобігти подібній трагедії, варто повернути спецназ, який раніше стояв на «лінії розмежування», а також зупинити «тіньові політичні схеми», які Росія проводить весь час через Сакартвело.
Ця смерть є яскравим прикладом руйнування, яке спричинила тривала окупація Росією суверенної території Сакартвело та інших місць,
— заявив речник Державного департаменту США Меттью Міллер.
Високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель засудив вбивство та викрадення громадян Сакартвело.
Ми закликаємо до негайного звільнення. Російська військова присутність в окупованих картвельських регіонах Абхазії та Південної Осетії є незаконною,
— написав Борель у своєму Х.
Зі свого боку КДБ самопроголошеної Південної Осетії заявив, що у Цхінвалі прикордонний наряд виявив порушників кордону на автомобілі. Чоловіки нібито були у стані спʼяніння та чинили опір під час затримання.
Окупація Абхазії та Південної Осетії
На початку 1991 року після розпаду СРСР Сакартвело оголосила про свою незалежність. Представники абхазької та осетинської нацспільнот на півночі країни оголосили про власну незалежність.
Тоді розгорнулися воєнні дії. Картвельська армія програла сепаратистам, яких підтримувала Росія. Під тиском Кремля сторони підписали угоди про припинення вогню. Територія Південної Осетії була поділена. З одного боку «лінії розмежування» свої миротворчі місії розмістила Сакартвело, а з іншого — сепаратистські угруповання та РФ.
У 2008 році відносини між картвелами та росіянами погіршилися. Зокрема, у квітні Сакартвело подала заявку на отримання Плану дій щодо членства в НАТО. Однак таке рішення Альянс відклав, пообіцявши Сакартвело майбутнє членство в НАТО без конкретних гарантій (те саме на тому саміті відбулося з Україною — ред.).
Улітку того року напруга між Сакартвело та південноосетинськими сепаратистами зростала. Почастішали обстріли населених пунктів на території, підконтрольній Сакартвело.
За словами тодішнього президента Міхеїла Саакашвілі, російська армія розпочала вторгнення під приводом захисту осетинів.
10 серпня Сакартвело передала ноту Міністерству закордонних справ Росії щодо припинення вогню, але російські війська перейшли адміністративні кордони Південної Осетії та Абхазії і почали просуватися вглиб Сакартвело.
У 2018 році колишня Держсекретарка Сполучених Штатів Кондоліза Райс розповіла, що голова російського МЗС Сєргєй Лавров у 2008 році серед вимог РФ щодо припинення війни називав, зокрема, відставку Саакашвілі.
Врешті-решт, Росія погодилася на мирний план і припинення вогню. Однак виходити з регіону не збиралася. Тож наприкінці серпня Росія визнала незалежність Абхазії та Південної Осетії.
У 2021 році Європейський суд з прав людини вперше виніс рішення у справі Сакартвело проти Росії щодо війни.
Суд визнав РФ відповідальною за порушення прав людини на територіях Абхазії та Південної Осетії після війни, як «етнічні чистки».
У 2023 році ЄСПЛ зобовʼязав Росію сплатити 130 млн євро компенсації Сакартвело за вбивства мирних жителів, підпал і пограбування будинків у картвельських селах Південної Осетії та «буферній зоні».