Поліція досі перевіряє документи про освіту Спартака Субботи. Він судиться з МОН і продовжує проводити консультації

Поліція досі перевіряє документи про освіту Спартака Субботи. Він судиться з МОН і продовжує проводити консультації

Пройшло більше як рік відколи Свідомі опублікували велике розслідування психотерапевта Іллі Полудьонного про Спартака Субботу — на той час відомого і цитованого блогера. Медіа брали у нього інтервʼю та коментарі та титрували Субботу як «лікаря-психіатра», «психотерапевта», «кандидата психологічних наук», «PhD (доктор філософії)». Випуски «Подкаст терапії» збирали сотні тисяч переглядів, а на живі записи подкасту розкуповували всі квитки. 

Після публікації розслідування Суббота майже не дає інтервʼю, «Подкаст терапію» закрили, а видавництво «Віхола» вирішило не видавати його другу книжку. Нові блоги Спартака мають значно менші охоплення. Субботу згадують на журналістських дискусіях як приклад того, що треба ретельно перевіряти експертів своїх матеріалів. 

Розслідування Іллі Полудьонного можна було б вписати в книгу про формування інституту репутації в Україні, якби така була. Але наразі воно не мало наслідків у правовому полі. Суббота у коментарях під своїми публікаціями пише, що не має за що відповідати перед законом. Свідомі запитали про це у поліції, МОН та самого Спартака.

Прослухати матеріал:

Дія 1. Міністерство освіти і науки vs Спартак Суббота

Ілля Полудьонний дійшов висновку, що Спартак Суббота не має медичної освіти, не вчився у Національному медичному університеті імені О. Богомольця та не має визнаних в Україні документів, які б свідчили, що він здобув магістерський ступінь в Université Côte d'Azur (до 2019 року це був University of Nice Sophia Antipolis) у Франції, як стверджує Спартак. 

Саме ця французька освіта стала приводом відкриття поліцією кримінального провадження щодо Спартака Субботи. Але про все по черзі.

Для того, щоб прирівняти міжнародні дипломи до українського державного зразка і ввести освіту в юридичне поле України, їх має нострифікувати Інформаційно-іміджевий центр — державне підприємство Міністерства освіти і науки України.

Якщо Спартак Суббота має лише ступінь бакалавра психології і має не нострифіковану французьку магістратуру, це означає, що він незаконно приймав клієнтів як психолог і психотерапевт (Наказ Міністерства охорони здоровʼя «Про затвердження Порядку застосування методів психологічного і психотерапевтичного впливу»).

10 травня 2023 року, через місяць після публікації розслідування, МОН повідомило, що у Реєстрі документів про освіту відсутні дані про диплом магістра Спартака Субботи. 

«Відомості про диплом магістра, копія якого прикладена до атестаційної справи [щодо присудження наукового ступеня Субботі С.О.], у Реєстрі документів про освіту в ЄДЕБО відсутні, а вказане у справі Свідоцтво про визнання в Україні іноземного документа про освіту Міністерство освіти і науки України не видавало», — написала пресслужба МОН.

Цю інформацію Міністерство передало до Національної поліції із проханням перевірити можливий факт підроблення документів та використання їх Спартаком Субботою. 

Поліція відкрила кримінальне провадження 20 квітня 2023 року за ч. 4 ст. 358 Кримінального Кодексу України — використання завідомо підробленого документа (карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (75 700 грн у 2024 році — ред.) або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років).

Управління дізнання Національної поліції України у відповідь на наш запит повідомило, що досудове розслідування досі триває. Кримінальним процесуальним законодавством не встановлено обмежень строків досудового розслідування у формі дізнання до моменту повідомлення про підозру особі.

Шевченківське управління поліції ГУНП у м. Києві, яке спочатку проводило досудове розслідування щодо Субботи, відповіло нам, що передало провадження до Харківського районного управління поліції №3 ГУНП в Харківській області.

Рішення про направлення справи Субботи на Харківщину ухвалив прокурор Шевченківської окружної прокуратури міста Києва, тому зараз її розслідують не у столиці.

Дія 2. Спартак Суббота vs Міністерство освіти і науки

У Єдиному державному реєстрі судових рішень ми побачили, що Спартак Суббота подавав позови до МОН та його Інформаційно-іміджевого центру.

Епізод перший

Суббота звернувся до Київського окружного адміністративного суду, щоб визнати протиправною бездіяльність ДП «Інформаційно-іміджевий центр» Міністерства освіти і науки через невизнання його документа про освіту.

Згідно з ухвалою суду, Спартак Суббота мав право подати позов проти ІІЦ протягом шести місяців після того, як дізнався про «допущення бездіяльності». Він визначив датою допущення бездіяльності 16 серпня 2021 року, а до суду звернувся тільки 27 березня 2023 року (у той час Ілля Полудьонний та Свідомі готувались до публікації розслідування).

Суд вирішив залишити позов Спартака Субботи без руху.

Епізод другий

Коли МОН опублікувало допис про те, що не видавало Субботі Свідоцтво про визнання в Україні іноземного документа про освіту, Суббота звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва із позовом до Міністерства освіти і науки України про спростування недостовірної інформації.

Голосіївський суд передав справу до Шевченківського, бо Міністерство освіти і науки розташоване у Шевченківському районі Києва. 15 квітня 2024 року у справі авторозподілом призначили суддю Юзькову Ольгу Леонідівну. Розгляд триває.

МОН відповіло нам, що вважає неприпустимим будь-які факти порушення законодавства. «У розгляді та ухваленні рішення щодо позову МОН покладається на правоохоронні органи та буде всебічно сприяти слідству», — відповіло нам Міністерство.

Дія третя. Найцікавіша. Інтервʼю зі Спартаком Субботою

Ми зателефонували Субботі і запитали його про суди, кримінальне провадження та освіту. Спартак ухилився від відповіді про навчання у Богомольця і сам підтвердив, що продовжує надавати консультації. Повну стенограму розмови читайте нижче.

— Яка ваша позиція щодо позову Міністерства освіти і науки про можливе використання вами підроблених документів про освіту? (Свідоцтво про визнання в Україні іноземного документа про освіту — ред.)

— Якщо чесно, не знаю. Пройшов рік, і я займаюсь іншими речима. Я знаю, напевно, те, що і ви. Поки цим питанням не цікавлюсь. 

— Поліція з вами не звʼязувалась щодо цього провадження?

— Поки ні.

— І ви не знаєте чому провадження передали на Харківщину?

— Не знаю.

— Ви подали позов до МОН про спростування недостовірної інформації, але не подали до Свідомих або Іллі Полудьонного. Чому?

— Я не люблю собачитись з людьми конкретно. У мене до Свідомих і до самого хлопця цього (автора розслідування Іллі Полудьонного — ред.) немає ніяких претензій. Я не дуже люблю з кимось сваритись чи воювати, не бачу в цьому сенсу. Я краще буду розвиватись, щось робити корисне для себе та для близьких. Враховуючи обставини в країні, то краще зробити щось хороше, ніж з кимось сваритись.

— Ще один позов ви подавали до Інформаційно-іміджевого центру МОН, аби визнати їхню бездіяльність. 

— Я точно не памʼятаю, бо це робив адвокат, а я з того часу взагалі ні з ким не звʼязувався. Це було ще рік тому, я цим не займаюсь. Воно мене, чесно кажучи, вже і не цікавить.

— Просто саме цей позов був щодо нострифікації вашої магістратури. І оскільки суд залишив ваш позов без руху, то виходить, що у вас немає нострифікованого диплому? 

— Ні, нострифікований диплом є. Але я не знаю, що там залишив суд, бо я цим не займаюсь.

— Чи є викладачі або одногрупники, які можуть підтвердити факт вашого навчання або стажування за кордоном?

— Так, звісно. Весь курс.

— Ви навчались у медичному університеті імені Богомольця? 

— Я ж вам вже давав коментар з цього приводу. Пошукайте у себе. Є ще якісь важливі питання?

— А можете повторити свою відповідь?

— Ні, вибачте. Я просто вже давав коментар. (Спартак Суббота не давав коментаря Свідомим або іншим медіа щодо здобуття медичної освіти в університеті Богомольця — ред.). Я не хочу витрачати на це час. Вже рік пройшов, я його складно пережив, тому вирішив просто рухатись далі і жити своє життя.

— Ви проводите зараз психологічні консультації?

— Так, працюю. І лекції читаю, і книжковий клуб проводжу.

Рік тому Спартак Суббота публікував відео, де показував свої дипломи про освіту, але ніяк не прокоментував інформацію про навчання в університеті Богомольця. Зараз відео видалене. 

Ректор НМУ імені О.О. Богомольця у відповідь на запити медіа «Бабель» та «Telegraf» повідомляв, що адміністрація університету не володіє інформацією щодо освіти Субботи. 

У вже видаленому відео Суббота показував диплом «магістра» в Університеті Ніцци і запевняв, що він нострифікував освіту, прикріпивши свідоцтво про це від Міністерства освіти і науки. МОН стверджує, що не видавало його. Поліція проводить досудове розслідування.