NYT: Росія, ймовірно, провела або готується провести випробування крилатої ракети «Буревісник» із ядерним двигуном в Арктиці
Супутникові знімки показують, що Росія, ймовірно, провела або готується провести випробування крилатої ракети «Буревісник» із ядерним двигуном в Арктиці. Це вже не перша спроба росіян випробувати цю ракету.
Про це пише The New York Times з покликанням на звіт аналітичної організації «Nuclear Threat Initiative», супутникові знімки норвезької екологічної організації «Bellona» та платформу відстеження польотів «Flightradar24».
Супутникові знімки за 20 вересня показують транспортні засоби, які були присутні на стартовому майданчику РФ. Там зокрема була вантажівка з причепом, розмір якого відповідає розміру ракети. Вдруге така ж активність була зафіксована із супутників 28 вересня.
Перед цим 31 серпня російська влада випустила авіаційне повідомлення про «тимчасову небезпечну зону», порадивши пілотам уникати частини Баренцового моря біля узбережжя та 12 миль від місця запуску. Рекомендацію продовжили кілька разів, і вона чинна до 6 жовтня. Відповідні повідомлення росіяни випускали і перед випробуванням «Буревісника» у 2019 році.
Ще один супутниковий знімок зафіксував два російські літаки «Росатома», які спеціально використовувалися для збору даних про запуски ракет. Вони були припарковані приблизно в 100 милях на південь від місця запуску і залишались там принаймні до 26 вересня. Під час випробувань «Буревісника» у 2018 році літаки такого ж типу також перебували поблизу.
Крім цього, платформа відстеження «Flightradar24» зафіксувала розвідувальний літак ВПС США «RC-135W Rivet Joint», який здійснив принаймні два польоти біля узбережжя арктичного острова, де знаходиться місце ймовірного запуску ракети, 19 і 26 вересня.
Це вже не перші спроби РФ протестувати цю ракету. За даними незалежної групи спостережень «Nuclear Threat Initiative», між 2017 і 2019 роком Росія провела 13 пробних запусків «Буревісника», які були невдалими. Ця ракета має ядерний двигун, а теоретичний радіус дії — 1600 кілометрів.
Хоча пускові випробування «Буревісника» раніше проводилися на арктичній базі, Росія також могла випробувати лише ракетний двигун або компонент самої ракети, пишуть журналісти.