Мозок у ритмі війни: як війна плавить мозок і що з цим робити?

Мозок у ритмі війни: як війна плавить мозок і що з цим робити?

10 вересня у Львові пройшов Всеукраїнський молодіжний захід Молодвіж «4.5.0.». У рамках заходу кандидатка біологічних наук, популяризаторка науки, авторка подкасту «Наука як по маслу» і співавторка книги «Коли я нарешті висплюся» Ольга Маслова розповіла, як повномасштабна війна вплинула на мозок на нейробіологічному та нейрохімічному рівнях, і як впоратися з цим впливом.

Вплив війни на мозок

Ми живемо не просто у воєнний час, а у час, коли війна відбувається онлайн. Травму отримують не лише військові в окопі, а й усі, хто спостерігає за подіями в мережі. Навіть коли сидимо на дивані, наш мозок воює. 

Війна — це небезпека. Мозок звик до певних типів небезпеки та має перевірені способи реагування. Багато хто чув про реакції «бий – біжи – замри» — це працює, коли живеш у первісному суспільстві й можна швидко подолати небезпеку. Але схема не працює, коли небезпека іншого ґатунку, зокрема, когнітивного рівня. 

Звучить парадоксально, бо з одного боку, війна — доволі первісна історія, з іншого, сучасна війна має когнітивні надбудови: навіть вдома на дивані відчуваємо наслідки війни, що доводить, що методика «бий – біжи – замри» не підходить.

Це пов’язано з тим, що лімбічна система мозку, яка відповідає за емоції, «перетягує на себе ковдру» з префронтальної кори (відповідає за складніші когнітивно-аналітичні історії). Тому люди схильні «вестись» на емоційні маніпуляції, репостити чутливий контент, гостро реагувати на емоційні ситуації.

Як із цим боротися?

 1. Примусово вмикати префронтальну кору й аналізувати інформацію. Коли рука тягнеться щось репостнути, треба подумати, що це дасть, кому допоможе чи нашкодити.
 2. Компенсувати страх. Навіть якщо не визнаєте страх, на рівні психіки він є. Щоб перебити, можемо звертатись, наприклад, до вдячності, яка позитивно впливає на нейрохімічні системи в мозку; вмикати системи, які пов’язані зі залученням префронтальної кори, тобто інтелектуальну роботу.
 3. Формулювання «втома від війни» та «відпочинок від війни» не працюють. Але можемо, тримаючи на тлі війну і роблячи щось для перемоги, концентруватись на потребах власного тіла та мозку. Здоров’я і добробут — це вже внесок у перемогу. 

Нейромедіатори та гормони

Знаємо, що є нейромедіатори, як дофамін і серотонін. Вони з’єднуються з певними структурами на поверхні клітин — рецепторами; тоді відбувається реакція. 

Рецептори для кожної з цих речовин є одразу кількох типів, наприклад, для дофаміну їх є від п’яти до восьми. Для кожного нейромедіатора може бути десяток типів рецепторів. Якщо уявимо, що сама речовина — це ключ, а рецептор — замок, можемо фантазувати, що будь-який замок можна зламати без ключа, і ця «відмичка» буде називатись «агоністом» певного рецептора. Якщо речовина корисна, вона буде «обережною булавкою» відкривати цей замок, після чого можна буде застосувати ключ; «зубило» ламає замок, після чого ключ вже не застосуєте. Таке із D2 дофаміновими рецепторами робить метамфетамін — ламає «замки», і потім мозку байдуже, скільки літрів дофаміну «наллєте», і скільки він насинтезує.

Наступне слово, яке треба запам’ятати — не «агоніст», а «антагоніст». Якщо «агоніст» — це умовна «відмичка», то «антагоніст» — це «пластилін» чи «жувальна гумка», яким «заліплюєте» «замок», щоб туди не вліз «ключ». За таким принципом працює група антиалергенних антигістамінних препаратів, які блокують прийняття алергенів організмом. Коли чуєте про щось, що пов’язане з нейромедіаторами, то тут важлива не стільки кількість, як здатність речовини зв’язатись із рецептором. 

Проблема із фразою «серотонін — гормон щастя» — та, що щастя є складним психосоціальним конструктом, який важко сформулювати однаково для всіх. Інший аспект — слово «гормон». Нейромедіатор і гормон — дві «професії» однієї речовини. Ті самі серотонін чи дофамін можуть бути нейромедіаторами чи гормонами залежно від того, у якому місці їх спостерігаємо і в якому контексті про них говоримо. Якщо говоримо про нейронні процеси, маємо справу з нейромедіатором — речовиною, за допомогою якої нейрони комунікують між собою; якщо про системні ефекти й маємо ці речовини в крові, говоримо про гормон. Наприклад, серотонін має віддалений стосунок до щастя як нейромедіатор, а як гормон бере участь у згортанні крові, різних процесах шлункового-кишкового тракту — речах, які далекі від щастя. Нейромедіатор швидко працює в нервовій системі; гормон працює системно, через рух по кровотоку.

Сон та циркадні ритми: вплив повномасштабної війни 

Всередині кожної клітини є біологічний годинник. Також є центральний регулятор процесів, пов’язаних з біологічними ритмами, який розташований у частині мозку, яка називається супрахіазматичне ядро гіпоталамуса. Цей регулятор синхронізує ритми кожної клітини; внутрішні треба синхронізувати із зовнішніми — соціальним (який на годинниках) й астрологічним часом (зміни освітлення протягом доби). Зміни освітлення — те, що зачепила повномасштабна війна. 

Щоб всі системи та органи добре функціонували, потрібно, щоб протягом доби були три різні фази світла:

 1. Зранку — яскраве, холодне, короткохвильове;
 2. Ввечері — тьмяніше, тепліше і довгохвильове; 
 3. Вночі — немає світла зовсім.

Чому це важливо?

Саме по світлу центральний регулятор визначає, яка зараз частина астрономічної доби, і синхронізує біологічні ритми. Коли циркадні ритми працюють добре, то з усіма системами все гаразд. Як тільки щось йде не так, бачимо результати: погіршення сну, незрозумілі зміни у вазі, проблеми з ментальним станом. 

До чого тут війна?

З лютого багато людей значну частину часу проводять у темних укриттях. Однакове освітлення збиває біологічну ритміку. Проблемна ситуація виникає також у випадку, коли людина спить, але посеред ночі прямує до укриття через повітряну тривогу. 

Як допомогти своєму мозку?

 1. Примусово вимикайте самонакрут хоч на кілька годин. Якщо є змога — дивіться на природу, медитуйте.
 2. Залучайте дрібну моторику.
 3. Спіть і пам'ятайте про закономірності добової ритміки та правильне світло.
 4. Турбуйтеся про здоров'я, наскільки це можливо, щоб фізичний дискомфорт та біль не примножували проблеми.
 5. Коли на емоціях хочете публічно щось заявити, перевіряйте інформацію та думайте, кому це піде на користь. Не робіть імпульсивних репостів.