Мінкульт рекомендує експонувати в музеях пам’ятники, пов’язані з радянською і російською історією, які мають художню та історичну цінність

Мінкульт рекомендує експонувати в музеях пам’ятники, пов’язані з радянською і російською історією, які мають художню та історичну цінність

28 жовтня експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики з питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму надала рекомендації щодо окремих категорій пам’ятників і монументів, пов’язаних із російською та радянською імперською історією.

Про це повідомляє Міністерство культури та інформаційної політики.

У раді зазначають, що питання демонтажу та перенесення монументальних об'єктів має вирішуватися відповідно до чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини.

Згідно з рекомендаціями, наявність в українському публічному просторі пам’ятників особам, які пов’язані з історією та культурою Російської імперії або СРСР та брали участь у пропаганді, є неприйнятною.

Втім, якщо такі пам’ятники мають художню та історичну цінність їх рекомендують «цілісно представляти у музейних просторах із відповідними супровідними матеріалами». Або, коли переміщення до музею неможливе, можна закрити ці об'єкти тимчасовими конструкціями для уникнення актів вандалізму.

Одним із варіантів тимчасового експонування артоб`єкта в міському публічному просторі може бути «контекстуалізація та критичне осмислення» за допомогою мистецьких засобів, інформаційних табличок, зі залученням професійної художньої спільноти на конкурсній основі.

У Мінкульті органи місцевої влади закликали підтримувати в належному стані монументи та меморіали Другої світової війни. У Мінкульті зазначають, що «розвінчання російського ідеологічного міфу щодо перемоги у Другій світовій війні неможливе без збереження в публічних просторах українських міст та населених пунктів пам'яток», адже вони засвідчують участь українського народу у Другій світовій війни. 

Водночас треба усунути маркери радянської та російської мілітаристської пропаганди. Зокрема, комісія рекомендувала замінити термін «Велика вітчизняна війна» на «Друга світова війна», дати «1941–1945» на «1939–1945».

Фотo: Maxym Marusenko | NurPhoto