Лондонський Королівський інститут обʼєднаних служб випустив аналіз першого півріччя російсько-української війни

Авторка: Марта Дика
Лондонський Королівський інститут обʼєднаних служб випустив аналіз першого півріччя російсько-української війни

Підготовка до війни та плани росіян

• Навесні 2021 року РФ вперше зосередила біля українських кордонів великий контингент військових, а у липні російське ФСБ дало завдання підготувати окупацію території України.

• Росіяни планували знешкодити українське керівництво та лідерів держави та перемогти у війні швидко, щоб іноземні партнери не встигли почати діяти. Також армія РФ мала на меті встановити контроль над постачанням тепла, електрики та грошей.

• Початково Росія планувала знищувати лише об'єкти військової інфраструктури. Також росіяни очікували захопити енергогенеруючі станції, летовища, обʼєкти водопостачання, Нацбанк і парламент. Окрім того, російські десантники мали захопити Рівненську та Хмельницьку АЕС.

• Росіяни поділили українців на чотири групи. До першої, яку мали знищувати фізично, належали, зокрема учасники Революції Гідності. Для інших цивільних мали створити фільтраційні табори або ж схилити їх до співпраці.

• АЕС для російських військових були ключовими цілями, які планували захопити одразу. Так, разом із «денацифікацією» та «демілітаризацією» Росія збиралась просувати і «денуклеаризацію» та перевести українські АЕС під управління «Росатому».

Перші три дні війни

• Початкова тактика російських військових провалилась, адже вони не могли підібрати правильні ракети для кожної з цілей. Тому за перші дві доби РФ пошкодила лише 10% мобільних систем ППО.

• Окрім того, пошкодження системи ППО були дуже нерівномірними — біля Херсона і Миколаєва та на півночі росіяни змогли суттєво вибити українські установки. Тому російський десант висадився в Гостомелі. 

• Українські військові навчилися обманювати росіян через їхню халатність в обстрілах. Наприклад, українські бійці фотографували зруйновані об'єкти та друкували їх на банерах, які натягували над вцілілими приміщеннями. Відтак росіяни думали, що ці об'єкти вже стали мішенню, і не стріляли по них.

• Більшість підрозділів армії РФ дізнались про наступ за добу до його початку. Через це їм бракувало набоїв, пального, їжі, мап, звʼязку і розуміння загального плану операції.