Ілон Маск, Марджорі Тейлор Ґрін та сенатори тиснуть на українське видання «Texty.org.ua» через публікацію дослідження про критиків допомоги Україні в США

Ілон Маск, Марджорі Тейлор Ґрін та сенатори тиснуть на українське видання «Texty.org.ua» через публікацію дослідження про критиків допомоги Україні в США

6 червня українська агенція журналістики даних «Texty.org.ua» опублікувала дослідження під назвою «Американські гойдалки. Від трампістів до комуністів, хто і як агітує за припинення допомоги Україні». У ньому розмістили перелік організацій та осіб, які у Сполучених Штатах виступають проти підтримки України. Також дослідники порівняли тези противників підтримки України з наративами, які поширює російська пропаганда.

За цю публікацію окремі американські сенатори закликали позбавити видання донорського фінансування, а Ілон Маск написав у Х, що Texty.org.ua варто внести до списку терористичних організацій.

Про публікацію Texty.org.ua та реакцію на неї читайте в матеріалі.

Прослухати матеріал:

Американські гойдалки

Texty.org.ua починають своє дослідження з прикладів конгресмена Марка Амодея та сенаторів Тома Коттона і Ліндсі Ґрема, що то підтримують допомогу Україні, то голосують проти надання їй допомоги. 

Журналісти пишуть, що аби зрозуміти, чому відбуваються такі перепади, вони дослідили середовище, яке цьому сприяє, у політичній, медійній та експертній сферах. 

Також вони дослідили, як особи та організації, що потрапили до дослідження, взаємодіють між собою в публічному просторі та як деякі з них взаємодіють із російськими медіа й державними інституціями. Видання пише, що всі оприлюднені дані щодо осіб та організацій взяті з відкритих, зокрема й офіційних, джерел.

До переліку тих, хто виступає проти надання допомоги Україні, потрапило 388 осіб та 76 організацій — це політики, політичні рухи та угруповання, медіа та журналісти, експерти та аналітичні центри (деякі фігуранти належать до двох різних сфер одночасно).

Трохи більш як половина фігурантів вибірки належить до правих рухів — це переважно політики, які входять до трампівського крила Республіканської партії. Приблизно кожен восьмий — до лівих, інші не асоціюють себе з якимись ідеологічними течіями.

До переліку фігурантів включили також засновника компанії «SpaceX» Ілона Маска та засновника PayPal і Palantir Пітера Тіля. Texty.org.ua зауважують, що технології їхніх компаній допомагають українцям воювати. Зокрема, термінали Starlink, роботу яких забезпечує SpaceX, дають українським військовим доступ до звʼязку в зонах бойових дій, де відсутні наземні канали передачі сигналу.

Водночас, як пише видання, саме після придбання Ілоном Маском мережі «Twitter» (зараз Х) там побільшало російської пропаганди, а сам Маск регулярно транслює на свою 187-мільйонну аудиторію підписників «украй скептичну позицію щодо фінансової підтримки України Сполученими Штатами, співзвучну з російськими наративами».

Пітер Тіль, як пишуть Texty.org.ua, прихильник ізоляціонізму в сучасній політиці США й один із ключових інвесторів найвпливовіших республіканців (Блейка Мастерса і Джей Ді Венса), які блокують допомогу Україні. 

Пітер Тіль, Джей Ді Венс і Вівек Рамасвамі у 2021 році інвестували в соцмережу «Rumble», яка у 2022-му стала альтернативним майданчиком для тоді забаненого у Twitter Дональда Трампа й заблокованого на YouTube російського державного медіа «Russia Today» (RT).

Рамасвамі вибув із президентської гонки на користь Трампа. Він казав про те, що «Путін зміг захопити схід України, бо там не було такого опору, як на решті території держави», бо «східні регіони України російськомовні й навіть не вважають себе частиною країни» (у жовтні 2022 року, через пів року після початку повномасштабного вторгнення, Київський міжнародний інститут соціології провів опитування щодо відчуття українцями належності до опору росіянам. У ньому 6% респондентів зі сходу України відповіли, що не вважають себе частиною опору. 87% українців, які спілкуються російською мовою, відповіли, що постійно або періодично вважають себе частиною національного опору — Свідомі).

До переліку видання увійшли також кандидат у президенти США Дональд Трамп, конгресвумен Марджорі Тейлор Ґрін, ведучий Такер Карлсон, конгресмен Рон Пол, сайт «The Grayzone» і його засновник Макс Блюменталь, ліві антивоєнні спільноти «CODEPINK» і Massachusets Peace Action, ультраправий сайт «Infowars», Heritage Foundation та інші. 

50 осіб та організацій співпрацюють із російськими медіа та фінансованими російською владою ініціативами.

Texty.org.ua пишуть, що хоча більшість фігурантів їхнього дослідження не має доведених зв’язків із росіянами, їхні аргументи щодо України повторюють ключові меседжі російської пропаганди, спрямованої на те, щоб позбавити українців західної зброї та коштів.

Список «ворогів держави»

Саме так у соціальній мережі «Х» назвали список противників підтримки України, який склали Texty.org.ua. Заступниця головного редактора видання та основна авторка матеріалу про «Американські гойдалки» Інна Гадзинська у коментарі Свідомим розповідає, що хейт на редакцію виливався хвилями, коли хтось із інфлюенсерів знову згадував про дослідження в Х. Вона каже, що через різницю в часі зі Сполученими Штатами це відчувалось як «місто засинає — прокидається мафія», бо хвилі обговорень були тоді, коли в Україні ніч.

Наступного дня після публікації, 7 червня, директор Інституту Рона Пола Деніел МакАдамс опублікував статтю з реакцією на дослідження. Він завершив її тим, що Texty.org.ua мають давні зв’язки з урядом США: співзасновник видання Анатолій Бондаренко фігурує на вебсайті уряду США як учасник проєкту Державного департаменту США «TechCamp», а також Texty.org.ua є партнером-виконавцем проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Прозорість і підзвітність у сфері державного управління та послуг».

«Можна дивуватися, як, наприклад, колишній Президент США Дональд Трамп і десятки членів Конгресу США відреагують, коли почують, що американські податкові долари надсилаються в Україну для підтримуваних США українських організацій для створення “списків ненависті” та “списків вбивств” таких же патріотичних американців, як вони самі», — завершив свою колонку Деніел МакАдамс.

Texty.org.ua відреагували на його заяву щодо Анатолія Бондаренка. Вони відповіли, що він у 2013, 2014 та 2015 роках добровільно й безкоштовно виступав у ролі тренера з дата-журналістики у TechCamp. Бондаренко заснував Texty.org.ua разом із Романом Кульчицьким у 2010 році. Видання спеціалізується на дата-проєктах, а також пише новини, репортажі й аналітичні матеріали.

«Що цікаво, цей меседж одразу переклали на російську й почали тягати російськими пропагандистськими Telegram-каналами», — каже співавторка дослідження.

Посольство США в Україні відповіло на запит «Радіо Свобода», що Держдепартамент США не причетний до публікації дослідження. 

Texty.org.ua заявляють, що інформацію з сайту Інституту Рона Пола почали поширювати в Х інші консервативні видання, ультраправі та ліві американські активісти, атакуючи редакцію й авторів статті.

У суботу ввечері 8 червня права активістка Лора Лумер написала у себе в Х повідомлення, що Texty.org.ua створили «лист ворогів», і тегнула в дописі авторів дослідження. Але деяких користувачів активістка сплутала з іншими акаунтами і відмітила не причетних до редакції людей. 

«Ну й так понеслося. Там близько 700 репостів. Але я заходжу в Х, бо бачу сповіщення, але вони нічого нового не пишуть. Я була зацікавлена в конструктивній критиці, але нічого такого не було. Виглядало, що на нас пустили всіх тролів Х. А тоді почали писати нам на редакційну пошту», — розповідає авторка дослідження.

Конгресвумен Марджорі Тейлор Ґрін, яка активно виступає проти допомоги Україні, заявила у своєму акаунті в Х, що за публікацією стоїть Президент України Володимир Зеленський. Його Тейлор Ґрін назвала «справжнім ворогом демократії», що скасував вибори, свободу слова, релігії та преси. 

12 червня видання «FOX news» повідомило, що сенатор Джей Ді Венс і член Палати представників США Метт Ґейтц закликали державного секретаря США Ентоні Блінкена надіслати їм інформацію про українську неурядову організацію «Texty.org.ua» до 28 червня.

Автори листа також звернулися до Комітету з питань асигнувань Палати представників із проханням припинити підтримку Texty.org.ua Сполученими Штатами. У вівторок комітет ухвалив таку резолюцію.

«Ми жодної мірою не намагались втрутитися у внутрішню політику [Сполучених Штатів]. Ми дослідили тему, яка напряму стосується України. Нам багато “прилетіло” за цю таблицю, але робимо дата-журналістику, тому так ми просто систематизували дані. Ми розповіли про методологію дослідження і дали лінки на цитати, щоб коли виникне запитання, звідки ми це взяли, люди могли перейти за ними і зробити свої висновки», — каже Інна Гадзинська. 

Ілон Маск закликав внести Texty.org.ua до списку терористичних організацій.

«Ми розцінюємо цю кампанію як тиск на свободу слова та вияв шовінізму щодо громадян України. Адже наші гейтери вважають, що ми не маємо права досліджувати ті потоки неправдивої інформації, які вони продукують щодо нашої країни і нас, бо вони є громадянами США, а ми — ні», — написало видання Texty.org.ua.

Редакція зазначила, що не називає фігурантів свого дослідження ворогами України, не оскаржує і не засуджує їхнє право на свободу висловлювання, а лише констатує факт, що вони виступають проти підтримки України й що аргументи, які вони наводять, співзвучні з наративами російської пропаганди.

Інна Гадзинська додає, що хвиля тиску на видання має вигляд спланованої інформаційної атаки, бо повідомлення швидко вкидались і поширювались.

«Також цікава динаміка щодо того, що спочатку це [дослідження] називали hate list та kill list, а коли дійшло до рівня конгресменів республіканців, один із них закликав скасувати фінансування редакції i написав watch list. Тобто до цього аудиторію налаштували максимально негативно. Я вбачаю, що це використали для політичного хайпу», — розповідає авторка. 

Спільнота українських журналістів та експертів медійних громадських організацій «Медіарух» категорично засудила хвилю тиску, наклепів та погроз, які отримали Texty.org.ua. 

Також українські медійники написали, що підтверджують репутацію Texty.org.ua як абсолютно незалежного видання і відкидають звинувачення Марджорі Тейлор Ґрін про причетність Володимира Зеленського до публікації дослідження. 

«Весь цей шалений тиск на українське дослідницьке медіа надходить від представників та прихильників Республіканської партії США, які мали би захищати свободу слова як засадничу складову демократії і бути взірцем для інших країн», 

— йдеться в заяві «Медіаруху».

Українські медійники закликали Конгрес та Сенат США припинити тиск на видання «Texty.org.ua» і не використовувати українське медіа для внутрішньоамериканської політичної боротьби на тлі майбутніх виборів у Сполучених Штатах та провести власне розслідування щодо того, чи доводить матеріал Texty.org.ua, що тези, які поширюються у США, співзвучні з «агресивною кремлівською пропагандою».

Редакцію також підтримав фахівець із візуалізації даних Альберто Каїро і медіаекпертка та дослідниця дезінформації Ніна Янкович. Остання назвала Texty.org.ua «одним із найвідважніших та безстрашних українських розслідувальних видань».

«Ми не претендуємо на те, що це журналістське розслідування і що ми викрили якусь приховану правду. Ми не сказали нового, а зібрали і структурували те, що вже раніше було опубліковано, та показали доказову базу. Ми чекали, що, можливо, дослідження помітять в експертних середовищах, але на те, що про це згадає Ілон Маск, ми не розраховували», — підсумовує заступниця головного редактора Texty.org.ua.